عکاسی/ اولین غرفه عکس لاکچری – قسمت 2

photomaton

اولین غرفه عکاسی لاکچری – بخش دوم

درود بر همه هنردوستان، در قالب دومین بخش از محتوای مربوط به اولین غرفه عکاسی لاکچری و همچنین ادامه مبحث جذاب 1000000 دلار ارزش اولین دوربین عکاسی خودکار، میزبان نگاه گرمتان هستیم. در ابتدا از دوستانی که بخش اول این مطلب را مطالعه نکرده‌اند تقاضا می‌کنم به منوی اصلی مجله هنری زاک برگشته و در قسمت مطالب مربوط به هنر عکاسی، برای درک بهتر و بیشتر محتوای این قسمت ابتدا بخش اول را مطالعه بفرمایند و سپس به این مبحث که ادامه همان بحث می‌‎باشد، بازگردند و مطالعه خویش را تکمیل بفرمایند.

 


 

مقدمه ای بر عکاسی/ مخترع ماشین خودکار

عکاس مخترع، آقای آناتول مارکو ژوزفو (31 مارس 1894 – 16 دسامبر 1980) نام  داشت که همانطور خدمت شما عزیزان عرض کردیم، این هنرمند روسی برای اجرایی شدن ماشین عکاسی خودکار که بعدها آن ماشین خودکار و غرفه را “Photomaton” نامگذاری کرد، از لحظه خطور ایده به ذهن تا لحظه اجرایی شدن این فکر جدید 12 سال طول کشید.

 


 

نگاهی اجمالی بر زندگی شخصی عکاس مخترع

مارکو ژوزفو در آغاز جنگ جهانی اول و با به هم ریخته شدن اوضاع همگانی به شانگهای چین نقل مکان کرد و سکنا برگزید، مارکو در شانگهای از انقلاب طاقت فرسا و پر خطر و خسارت سال 1917 جان سالم به در برد، بعد آن وقایع به عنوان عکاس در استودیوی عکس خودکار خود، به کار و فعالیت پرداخت، پس از گذشت 3 سال در اوایل دهه 1920، در نیویورک برای توسعه “Photomaton” (یا به ادبیات شیرین فارسی فوتوماتون) کار کرد و وقت گذاشت، پس از درگیری‌های بسیاری که در کار کردن با دستگاه ماشین عکس خودکار برای ژوزفو به وجود آمد، او در ژوئیه 1926 با Ganna Belle Kehlmann (10 ژانویه 1904 – 19 اکتبر 1978) آشنا شد و این آشنایی سبب امر خیر شد و منجر به ازدواج این فرد گردید. آنها زندگی سرشار از طراوت و شادابی با همسایه خود می‎‌گذراندند، نام همسایه آنها ویل راجرز و بتی بلوک نام داشت، این دو خانواده رابطه بسیار صمیمی و گرمی با یکدیگر داشتند. دوستان مخترع عکاس داستان ما، صاحب دو فرزند بودند که هر دوی آنها هم پسر بودند… .سرانجام در 16 دسامبر 1980 در هشتاد و ششمین سال از بهار زندگی خود در مکانی که عکاس مخترع و همسرش فقط برای استراحت و تعطیلات از آن استفاده می‌کردند که لا ژولا نام داشت، آناتول مارکو ژوزفو بر اثر سکته مغزی در گذشت.

 


 

فوتوماتون/ ماشین عکاسی خودکار/ 8 عکس در 8 دقیقه

آناتول مارکو در سپتامبر 1925 غرفه عکس خودکار معروف به “Photomaton” را راه اندازی کرد، اختراع غرفه عکس ژوزفو در آدرسی به نام خیابان 1659 برادوی در منتهن که واقع در قلب شهر نیویورک بود، صورت پذیرفت. فوتوماتون به نحوی طراحی شده بود که برای یک نوار 8 عکس مشتری و کسی که قصد عکس گرفتن داشت باید هشت دقیقه‌ای منتظر می‎‌ماندن و بعلاوه بر آن 25 سنت بهای این 8 عکس را پرداخت می‌‎کردند. مکانی که آن را برای استقرار فوتوماتون برگزیده بودند چنان تعبیه شده بود که دوربین کنترل سکه را که دارای یک منبع واحد از نور منتشر شده بود، هماهنگ می‌‎‎کرد. دستیارهای دستکش سفید (همکاران مارکو) برای کنترل جمعیت و همچنین تعمیر و نگهداری ماشین خودکار در طول ساعت‌‎ها در کنار دستگاه می‌ماندند و به ماشین خدمات ارائه می‌‎دادند و همواره از طرفی عهده‎ دار کنترل جمعیت و نظم دادن به صفوف شلوغ و پر ازدحام بودند، این هیاهو و شلوغی به حدی بود که بنا به گفته مجله تایم که در آوریل 2017 منتشر شد، میزان این جمعیت را حدود 280000 مشتری تخمین زده و رسما گزارش کرده بود و جالبتر اینکه همه این مشتریان باید این روند هشت دقیقه‌‎ای که برای راه انداختن “هر مشتری” لازم بود، صبر می‎‌کردن و منتظر می‎‌ماندن.

 


 

ارزش ماشین عکاسی خودکار در سال 2019 برابر بود با 14889535 دلار

شرکت فوتوماتون برای استقرار دستگاه‌های ماشین عکس خودکار که به تولید انبوه رسیده بود در سراسر کشور شعبه و نمایندگی ایجاد کردند، در سال 1928 ژوزفو در دستگاه را به مبلغ 1000000 دلار در آن زمان (که معادل 14889535 دلار در سال 2019 بود) به مورگنتاو پدر، فروخت.

در مصاحبه‎ با نیویورک تایمز، مورگنتاو اذعان نمود که دستگاه ها چنان “همه چی تمام هستن” که آنچه را وولورث در زمینه عکاسی انجام می ‎دهد، انجام می‌دهند و آن کیفیت و نوآوری که شرکت فورد در محصولات خود ارائه می‌دهد، فوتوماتون آن را داراست.

سال‎ ها بعد ، این دستگاه با چهره ‎های قابل توجهی مانند آندره برتون و سالوادور دالی ، پرتره‌های خود را به بازار اروپا معرفی کرد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.