خوشنویسی/ قلمی که بیش از 500 سال است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

calligraphy

قلمی که بیش از 500 سال است در خوشنویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسیار عجیب به نظر می‌‏رسد که از ابزاری مانند قلم برای یک هنر پر رونقی مانند خوشنویسی این همه سال مورد استفاده قرار بگیرد! چند دقیقه‌ای با ما باشید تا از این قلم با قدمت که در خوشنویسی به کار گرفته می‏‌شود، بیشتر اطلاعات کسب کنید.

 


 

خوشنویسی عربی

خط عربی شیوه هنری خط و خط بر اساس حروف الفبای عربی است. در عربی به عنوان خط شناخته شده است و از كلمه “خط” یا “طرح” یا “ساخت” گرفته شده است..

از دیدگاه هنری، خط عربی به دلیل تنوع و پتانسیل بالای برای گسترش و توسعه، بیشتر شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته است. در واقع، این در تمدن عرب با زمینه‌‎های مختلفی از جمله مذهب، هنر، معماری، تحصیلات و صنعتگری پیوند خورده است که در عوض نقش مهمی در پیشرفت آن داشته است.

 


 

خط عربی به زبان اسلامی یا خط اسلامی به زبان عربی ؟!

اگرچه بیشتر خط‏‌های اسلامی به زبان عربی و بیشتر خط‏‌های عربی به زبان اسلامی وجود دارد و کسانی که اطلاعات زیادی از این هنر ندارند از آنها به عنوان یک موضوع یاد می‌‎کنند، اما لازم است بدانید این دو خط یکسان نیستند و تفاوت‎‌هایی دارند. به عنوان کوچکترین مثالی که می‌توانیم ذکر کنیم این است که نسخه های خطی قبطی یا مسیحیان دیگر به زبان عربی از خط استفاده کرده‌اند، و از طرفی هم برای خط اسلامی، خط اسلامی بیشتر به زبان فارسی یا به زبان عثمانی تاریخی وجود دارد و مورد استفاده همگان قرار می‏‌گیرد.

 


 

28 حرف الفبای عربی به 4 روش در خوشنویسی استفاده می‌شود!

الفبای عربی به عنوان یکی از گسترده ‎ترین زبان‎ های دنیا مورد استفاده مردم جهان قرار می‌گیرد و بسیاری از دانشمندان و محققان که در این حیطه تخصص دارند به این مهم واقفند که الفبای عربی در قرن 14 میلادی ساخته شده است. الفبای عربی شامل 28 حرف است که از راست به چپ نوشته می ‏شود، از طرفی هر حرف می ‏تواند  به 4 روش مورد استفاده قرار گیرد، چهار روش بدین صورت می‎‌باشد:

روش اول) اولیه      روش دوم) میانی                       روش سوم) نهایی      روش چهارم) منزوی

البته ناگفته نماند همه این روش‎‌‎ها بسته به این است که این حروف در کجای کلمات و جملات استفاده شود!

 


 

5 نوع از انواع قلم‎‌‎هایی که در خوشنویسی اعراب استفاده می‎‌‏شود!

قلم به کار رفته برای خوشنویسی عربی با خوشنویسی لاتین متفاوت است، اقلام مورد استفاده در خوشنویسی با جوهر و جوهر خوشنویسی متفاوت است. که از رایج‌ترین قلم‎‌‎هایی که در خوشنویسی عرب مورد استفاده قرار می‎‎‎‌گیرد، می‎ توان به موارد زیر اشاره کرد:

قلم بامبو

قلم‌های بامبو، یکی از قدیمی‌ترین قلم‏‌ها هستند که برای خوشنویسی مورد استفاده قرار می‎ گیرد، بزرگترین مزیت و حسن این قلم لبه‌های پرکاربرد آنها می ‎باشد، که این لبه قلم ‎های بامبو به عملکرد خوشنویسی کمک شایانی می‌کند و آزادی عمل و آزادی حرکت بسیار بالای به خوشنویس می ‏دهد که این مزیت از مهم‌ترین مزایایی است که یک قلم خوشنویسی می‌تواند داشته باشد.

قلم جاوا

از دیگر قلم ‎های پرکاربرد در صنایع خوشنویسی اعراب می‌توان به قلم جاوا اشاره کرد.قلم جاوا به سختی و توانایی ابزار برای ایجاد لبه‌های تیز و نازک در بین خوشنویسان شهرت دارد، قلم جاوا برای استفاده از خط ‏های کوچک بسیار مناسب است و در شکل دادن به حروفی که نیاز به جزئی نگری خاصی دارند بسیار کاراست.

قلم هاندام

از دیگر قلم‌‎های جدید نسبت به قلم‌های قدیمی‌تر معروف اعراب، می‌توان به قلم هاندام اشاره کرد، این قلم که بعد از قلم جاوا وارد بازار شد و به استفاده عموم رسید‌، همان قدرت قلم جاوا را دارد، هاندام بسیار سریع نظر مصرف کنندگان قلم را به خود جلب کرد و این رضایت مشتریانش از آنجا نشات می‌گرفت که قلم هاندام تمام ویژگی‌های قلم جاوا را دارا بود و مزیت رقابتی که نسبت به قلم جاوا داشت و دارد این است که این قلم برای استفاده همه نوع متن خوب است نه فقط برای خطوط کوچک!

قلم سلی

قلم سلی از دیگر قلم‌هایی است که مورد استفاده هنرمندان خاص قرار می‌گیرد، خاص بدین منظور که قلم سلی  برای نویسندگی حروف بزرگ به زبان عربی به کار می‌رود.,همان طور که مستحضر هستید نوشتن حروف بزرگ علاوه بر اینکه توان بالایی که در خوشنویسی لازم دارد همچنین استفاده از ابزار مناسب حروف بزرگ نقش چشم گیری در اثر نهایی خوشنویسی شده دارد، این قلم‌ها از چوب سخت و مته ساخته شده‌اند.

قلم خامیش (قلم نی)

قلم خامیش که بیشتر به قلم نی شهرت دارد و به عنوان قلم نی شناخته می‌شود، این قلم محبوب امروزه توسط خوشنویسان عرب، ترکیه‌ای و ایرانی استفاده می‌شود که این به کارگیری گسترده نشان از رضایت دوستداران خوشنویسی از قلم خامیش می‏ دهد، این قلم از عصای نی به عمل می آید که این عصای نی بیشتر در امتداد رودخانه‌ها رشد می‌کند و منبع اصلی اکتساب این نوع قلم به شمار می ‎رود، اگرچه این قلم با قدمت بیش از ۵۰۰ سال است که مورد استفاده عموم مردم جهان قرار گرفته، اما همچنان مانند سابق تهیه این نوع قلم با سابقه یک فرآیند طولانی و بسیار زمان بر است.

 

 

 

 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.