1000000 دلار ارزش اولین دوربین عکاسی خودکار

اولین غرفه عکاسی تاریخ

سلام عرض می‌کنم خدمت تمام کسائی که چه سهوا یا عمدا اومدن و وارد مجله هنری زاک شدن، امیدوارم بتونیم میزبان خوبی برای نگاه گرمتون باشیم، خواستن بپرسم ازتون تا حالا فکرکردین به اینکه اولین عکس‌ها در عکاسی چجوری گرفته می‌شد؟ یا اصلا در عکاسی سیستم خودکاری برای گرفتن عکس وجود داشته یا نه همه کاراشو دستی انجام میدادن؟ البته الان برای ما شاید زیاد مورد نیازمون نباشه که بدونیم، ولی میدونم براتون خیلی جالبه که بدونین و میدونم پشیمون نمیشین از وقتی که میخوایین بزارین برای خوندن این مطلب پربار! در روزگار ما، اینجور عکس گرفتن و آماده شدن عکس به صورت چاپ شده که در کسری از ثانیه انجام میشه و با بالاترین کیفیت در اختیارمون قرار میگیره یه عمل معمول و بدیهیه، در صورتی که همیچن چیز ناچیزی روز و روزگاری آرزوی خیلی از مردم بوده، مردمی که (شاید باورتون نشه) ولی تو صفی وامیستادن که برای 8 عکس باید 8 دقیقه صبر میکردن و تقریبا 100سال پیش این انتظار کشیدن رو با جون دل انجام میدادن و چنان شوقی داشتن که قراره عکس خودکار ازشون گرفته بشه!

با اینکه اینقدر زمان میبرد ولی بازم (به استناد روزنامه تایم که در آوریل 2017 منتشر شد) با همین وضع 280000 مشتری در صف میموندن تا بتونن با این دستگاه خودکار عکس بگیرن! بنظرتون چه شکلی بوده اولین غرفه عکس خودکار؟ بریم تا ببینیم داستان از چه قرار بوده و سازنده این دستگاه کی بوده و چی ساخته!

عکاسی که اولین غرفه عکس خودکار رو اختراع کرد.

عکاس مخترع ما، آناتول مارکو ژوزفو (31 مارس 1894 – 16 دسامبر 1980) نام داره، او متولد Anatolу Markovich Yozefovich  که به زبون روسی میشه Анатолий Маркович Йозефович که جالبه از یک برهه زمانی به بعد نامش رنگ و بویی آلمانی به خود گرفت و امروزه همگان او رو با نام Anatol Josephewitz  می‌شناسن. عکاس مخترع قصه ما، یهودی بود و بعدها به عنوان مهاجر ایالات متحده آمریکا ازش یاد می‌شد. آقای مارکو ژوزفو که ذهن خلاقی داشت اولین غرفه عکس خودکار را اختراع کرد و این غرفه را Photomaton”” نامگذاری کرد و سپس رسما اختراعش رو به ثبت رسوند. این اختراع چنان به دل بزرگان و صاحبنظران عکاسی نشست که بایت همین اختراع عکاسی خودکار، یک میلیون دلار ($1000000) به آقای مارکو ژوزفو پرداخت کردن.

اختراع ماشین عکس خودکار بیش از 12 سال طول کشید!

بله اینجاست که میگن نابرده رنج یک میلیون دلار میسر نمی‌شود. پدر آقای ژوزفو یک جواهر فروش ثروتمند بود و مادر آقای ژوزفو در سه سالگی عمرشون رو دادن به شما، مارکو بسته به شرایطی که برایش پیش اومده بود که اینجور بود پدرش بعد از فوت مادرش، هم نقش پدر را برایش داشت و هم مادر که همه‌ی اینها سبب می‌شد  ارتباط و وابستگی خیلی زیادی بین و پدر و پسر شکل بگیره. مارکو در اواخر دهه 1800 بود که به پدیده فرهنگی گسترش وحش غرب در ایالات متحده علاقه‌مند شد (وارد این مبحث نشیم بهتره، چون خارج از حوصله من و شماست).

ژوزفو از بچگی به دوربین علاقه زیادی داشت به طوری که در دوران نوجوانی با دوربین براونی که توسط شرکت ایستمن کداک تولید شده بود کار می‌کرد و برای دل خودش از هر جایی که به چشمش میومد عکس می‌گرفت، تا اینکه در یک موسسه فنی محلی که در زمینه عکاسی فعالیت داشتن حضور پیدا کرد و در سال 1909 در سن 15 سالگی متوجه علاقه بی حد و مرز خودش به عرصه تصویر و عکس و عکاسی شد، در آستانه جنگ جهانی اول بود که پدرش برای تحصیلات مرتبط با علاقه مارکو او رو به آلمان فرستاد، (حالا متوجه شدین چرا اسمش به آلمانی تو ذهن‌های مردم مونده! اونجا بهتون توضیح ندادم و خواستم ذهنتون رو به چالش بکشم تا ببینم واسه رسیدن به جواب سوالتون صبر دارین یا نه!) ژوزفو به خواسته و آرزو‌ش که دنبال کردن رشته عکاسی و خواندن درس در این زمینه بود با کمک پدرش رسیده بود، روز به روز، بیشتر و بیشتر مطالب جدیدی از عکاسی می‌آموخت که به حدی رسید که روزی ایده ایجاد ماشین خودکار عکس به ذهنش خطور کرد  و همین جرقه‌ای که در لحظه به ذهنش رسیده بود فکرش رو چنان درگیر کرده بود که همیشه از خودش می‌پرسید چی میشه که یک ماشین خودکار عکس یا بقول ما اتوماتیک وجود داشته باشه که بدون حضور اپراتور عکس تولید کنه که جالبه بدونید از زمانی که همچین ایده‌ای رو در ذهشن خودش تداعی کرد تا زمانی که توی دنیای واقعی پیاده سازیش کرد بیش از 12 سال طول کشید.

این مطلب ادامه داره با ما باشید تا هفته آینده بیشتر از Photomaton بهتون بگم.

خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید، بهروز و پیروز باشید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.