معرفی ۶ اثر تاریخ‌ساز در هنر نقاشی انتزاعی

نقاشی انتزاعی

هنر انتزاع و نقاشی انتزاعی در اواخر قرن نوزدهم ظهور پیدا کرد. انتزاع طرح جدیدی از هنر بود که تنوع فوق العاده‌ای داشت. علاوه بر این امکان تکامل و رشد فوق‌العاده‌ گسترده‌ای دارد و اکنون می توان آن را به صدها زیر دسته مختلف دسته‌بندی کرد. هنر انتزاع شامل ژانرهایی مانند اکسپرسیونیسم انتزاعی، انتزاع غنایی، زمینه رنگی، انتزاع پس از نقاشی و حتی مینیمالیسم است.

قدرت انتزاع به هنر معاصر نیز نفوذ کرده است و هنوز هم حضور قدرت‌مندی در گالری‌های تجاری و خانه‌های حراج دارد. هنر انتزاع از ظهور گروهی تحت عنوان Abstraction-Création برای مقابله با نفوذ سورئالیست‌ها گرفته تا هنرمندان برجسته انتزاعی که امروزه آثار شگرف آنها را مشاهده می‌کنیم را شامل می‌شود که این امر نوید حضور جامع این هنر را در سال‌های آتی می‌دهد. در این مطلب، ۱۰ اثر هنری را جمع‌آوری کرده‌ایم که تأثیرات قابل توجهی در ژانر هنر انتزاعی دارند:

  1. Wassily Kandinsky, Composition X, 1939: واسیلی كاندینسكی، نقاش روس كه به عنوان قهرمان اولیه نقاشی انتزاعی از او یاد می‌شود، نه تنها نقاش برجسته‌ای بود، بلكه نظریه پرداز هنر نیز بود. تأثیر بالای وی بر دنیای هنر و انتزاع بر هیچ کسی پوشیده نیست. از آنجا که وی بنیانگذار گروه هنری Phalanx بود، نمایشگاه‌هایی را در طول سال‌های فعالیت خود به عنوان یک هنرمند برپا کرد. وی بیش از 600 کار در طول دوره زندگی حرفه‌ای خود تولید کرد. قابل توجه‌ترین کار او بدون شک “ترکیب X” بود. با آزادی عملی که وی در استفاده از رنگ سیاه نشان داد، وی در استفاده از رنگ سیاه در پس زمینه نقاشی دو هدف داشت، اول ایجاد ساختار کیهانی و سپس پیشگویی از تاریکی که اشاره به نزدیک بودن پایان زندگی او داشت.
  2. Piet Mondrian, Composition II in Red, Blue, and Yellow, 1930: “ترکیب دوم به رنگ قرمز، آبی و زرد” نقطه عطف آثار نقاشی انتزاعی Piet Mondrian است. وی در تلاش برای دستیابی به انتزاع کامل، معتقد بود که خلوص جهانی را می‌توان از طریق “پلاستیک نئو”، که به عنوان هنرهای پلاستیک نیز شناخته می‌شود، بیان کرد. او از طریق آثار خود به دنبال تعادل بود و درباره هارمونی ترکیبی بسیار می‌نوشت، او در مورد قرار دادن رنگ‌ها، اندازه اشکال و کیفیت سطوح در کارهای خود ظرافت زیادی به خرج می‌داد.
  3. Joan Miro, Peinture (Etoile Bleue), 1927: اگر چه مایرو به عنوان یک هنرمند سورئالیست شناخته می‌شود ، اما “Peinture (Etoile Bleue)” نقطه عطفی در گذار مایرو بین هنر مجازی و نقاشی انتزاعی بود. این اثر در سال 2012 در حراجی Sotheby’s Evening of Impressionist & Modern Art لندن شد و با فروشی معادل 23.5 میلیون پوند، رکوردی برای این هنرمند ثبت کرد که بیش از سه برابر قیمتی بود که تا پیش از این برای آثارش ثبت شده بود. رنگ آبی سوزان در بسیاری از کارهای وی دیده می‌شود و حتی تا آنجا پیش رفت که بر نقاشانی مانند مارک روتکو و ایو کلاین تأثیر گذاشت.
  4. Ben Nicholson OM, 1934 (Relief), 1934: بن نیکلسون با شیوه‌هایی برای نمایش فضا در نقاشی، از کارهای مجازی و انتزاعی خود الهام گرفته از پست امپرسیونیسم و کوبیسم دور شد و به آزمایش و تولید نقش برجسته‌های نقاشی انتزاعی پرداخت. این نقش برجسته‌های مجسمه‌سازی هندسی انتزاعی است که نیکلسون آن را به رنگ سفید نقاشی کرد.
  5. Jackson Pollock, Convergence, 1952: در طی 44 سال زندگی کوتاه خود، جکسون پولاک 363 نقاشی چشمگیر خلق نمود. وی بیشتر به خاطر تکنیک‌های قطره‌ای‌اش شهرت دارد و بسیاری از نقاشی‌های پویای وی، تأثیر بسزایی در دنیای هنر گذاشته است. با این حال، اثر “همگرایی” فوق‌العاده قابل توجه است. این نمونه از تحول ابتکاری در تاریخ نقاشی انتزاعی به دلیل تجسم آزادی بیان است. پولاک، از طریق این نقاشی، افکار تهدید کمونیسم و جنگ سرد با روسیه را بیان کرد. در سال 1964 یک شرکت منبت کاری “همگرایی” را به صورت یک پازل 340 قطعه‌ای منتشر کرد و آن را به عنوان “سخت‌ترین معمای جهان” معرفی کرد.
  6. Tomoo Gokita, Scorn, 2011: آثار انتزاعی تومو گوکیتا کاملاً با اشکال مصنوعی ترکیب شده‌اند. در اولین نمایشگاه انفرادی او در موزه هنر Kawamura Memorial DIC در چیبا در سال 2014، “Scorn” توسط بسیاری از بازدید کنندگان به عنوان قوی‌ترین نقاشی نمایش انتخاب شد. این نقاشی انتزاعی توسط منتقدین با عبارت زیر توصیف می‌شود:

“تصویری خارج از فوکوس با چهره‌ای مبهم (چیزی که عموما در نقاشی‌های وی دیده می‌شود) که در نمایش اغواگری و استفاده از رنگ خاکستری تعادل صد درصدی ایجاد کرده است”.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.