۴ ویژگی تاثیر گذار در کیفیت عکاسی دوربین

ویژگی‌های موثر در عکاسی

تاثیر مگاپیکسل در عکاسی:

مگا در ریاضی یعنی ۱۰ به توان ۶. به عبارتی در زبان ریاضی بجای یک میلیون می‌گویند ۱ مگا. پس زمانی که برای نشان دادن عددی از عبارت مگاوات، مگاپیکسل یا مگابایت استفاده می‌شود اشاره به ضریب میلیونی عدد دارد. در نتیجه دوربین گوشی شما اگر کیفیت ۱۲ مگاپیکسل دارد به این معنی است که ۱۲ میلیون پیکسل کیفیت دارد. حالا بیایید بررسی کنیم که دوربین گوشی با کیفیت باید چند مگاپیکسل باشد.

پیکسل در تصاویر به مربع‌های کوچکی می‌گویند که هر کدام مسئول نمایش یک رنگ یا بخش کوچکی از تصویر هستند. پس هر چه تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد، کیفیت تصویر بیشتر است. به تصویر زیر دقت کنید. قسمت سمت چپ تصویر با دوربینی که تعداد پیکسل بیشتری دارد گرفته شده و همانطور که می‌بینید خطوط روی بدن فیل بهتر مشخص می‌شود. پس به ارتباط مستقیم بین تعداد پیکسل‌ها و کیفیت تصویر پی می‌بریم.

 

تاثیر پیکسل در عکاسی
تاثیر پیکسل در عکاسی

 

دریچه دیافراگم چیست و چه تاثیری در کیفیت عکاسی دارد؟

تصویر زیر دریچه دیاگرام دوربین را نشان می‌دهد. هر چه این دریچه بازتر باشد میزان نور وارد شده به دوربین بیشتر شده و در نتیجه کیفیت تصویر بیشتر خواهد شد. زیرا نور فاکتور اصلی در بهبود وضوع تصویر است. حالا بررسی می‌کنیم که با چه معیاری اندازه دریچه دیافراگم را تعیین می‌کنند. اگر در مشخصات دوربین گوشی دقت کنید، کنار کیفیت دوربین، عدد کوچکی نوشته شده که در آخر آن حرف f قرار دارد. (مثلاً نوشته شده 24 MP 2.2f) این یعنی دوربین گوشی ۲۴ مگاپیکسلی با دریچه دیافراگم ۲.۲ است. در خصوص نحوه محاسبه دریچه دیافراگم صحبتی نخواهیم کرد. فقط کافیست تصویر زیر را ببینید.

 

تاثیر دیافراگم در عکاسی
تاثیر دیافراگم در عکاسی

 

پس هر چه این عدد کوچکتر باشد یعنی دریچه بزرگتر است و نور بیشتری وارد لنز دوربین می‌کند و در نتیجه وضوح تصویر بیشتر می‌شود. البته در دو فاکتور دیگر هم تاثیر گذار است. یکی برداشت تصاویر لحظه‌ای و دیگری مات کردن زمینه تصویر و فوکوس روی شخص مورد نظر. پس دقت داشته باشید که هر چه این عدد کوچکتر باشد (و البته سرعت بسته شدن دریچه دوربین زیاد باشد) در مکان‌هایی که نور کم است، تصاویر بهتری ثبت می‌کند.

در حال حاضر دوربین‌هایی با ضریب f بین ۱.۷ تا ۱.۹ از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند.

 

تاثیر فاصله کانونی در عکاسی

تاثیر سنسور در عکاسی
تاثیر سنسور در عکاسی

ویژگی بعدی فاصله کانونی است. در تعریف ساده فاصله کانونی به فاصله بین سنسور و لنز دوربین گفته می‌شود. به جهت محدودیت گوشی‌های هوشمند (چون باریک هستند نمی‌توان این فاصله را خیلی تغییر داد) تقریباً همه آنها از یک میزان مشخص فاصله کانونی استفاده می‌کنند. این ویژگی به صورت یه عدد بر حسب میلی‌متر در کنار مشخصات دوربین هر گوشی نوشته می‌شود. این فاصله به دوربین کمک می‌کند تا تصاویر عریض‌تری ثبت کند. به عنوان یک نکته این را بدانید که در دوربین سلفی گوشی شما هر چه این فاصله بیشتر باشد، تصاویر بهتری از نظر میزان زاویه دید ثبت خواهد کرد.

 

تاثیر اندازه سنسور در عکاسی

ویژگی آخر اندازه سنسور است. اندازه سنسور را می‌توان در حال حاضر مهمترین ویژگی برای مقایسه کیفیت بین دوربین‌ها دانست. کافیست به تصویر زیر دقت کنید تا ببینید اندازه سنسور در هر دوربین به چه اندازه است.

تاثیر لنز در عکاسی
تاثیر لنز در عکاسی

همانطور که می‌بینید دوربین‌های حرفه‌ای از اندازه سنسور بسیار بزرگتری نسبت به گوشی‌های هوشمند برخوردار هستند. هر چه اندازه این سنسور بزرگتر باشد میزان نور دریافتی و در نتیجه کیفیت تصویر ثبت شده بالاتر است. به عبارت ساده‌تر یک دوربین با اندازه سنسور ۵۰ میلیمتری و کیفیت ۱۲ مگاپیکسل از دوربینی که اندازه سنسور آن ۶ میلیمتر است و کیفیت ۴۸ مگاپیکسلی دارد بهتر است!

البته در خصوص کیفیت دوربین‌های گوشی‌های هوشمند باید به این نکته اشاره کنیم که کیفیت ۴۸ مگاپیکسلی دوربین‌ها گاهی اوقات فقط یک حقه تبلیغاتی است و در واقع این دوربین‌ها ۱۲ مگاپیکلسی هستند که با ترفند‌هایی هر پیکسل را به ۴ پیکسل دیگر نگاشت می‌کنند و دوربین ۴۸ مگاپیکلسی ایجاد می‌شود!

 

به عنوان نکته پایانی، این را بدانید که در سال‌های اخیر کیفیت سخت‌افزاری دوربین‌ها بهبود چندان متفاوتی نداشته است و چیزی که باعث می‌شود کیفیت تصاویر ثبت شده در گوشی‌های هوشمند با هم متفاوت باشد فقط در تکنولوژی نرم‌افزاری آنهاست. به عبارتی کمپانی‌های بزرگ سازنده گوشی‌های هوشمند به جای هزینه‌های گزاف برای بهبود سخت‌افزاری دوربین‌های خود، سعی در بهبود روش‌های نرم‌افزاری برای بالابردن کیفیت تصاویر ثبت شده دارند.

پس برای خرید گوشی صرفا به عدد مگاپیکسل دوربین آن توجهی نداشته باشید و سعی در انتخاب گوشی با بهترین نرم‌افزار دوربین داشته باشید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.