۲۰ نکته طلایی در خوشنویسی

نکات طلایی خوشنویسی

در تعریف خوشنویسی این گونه بیان می‌شود که خوشنویسی یا خطاطی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است و فردی که این فرایند توسط او انجام می‌گیرد خوش‌نویس نام دارد. [ویکی‌پدیا] به نظر می‌رسد برای درک و لذت بردن از تجربه بصری خوشنویسی باید بدانیم خوشنویس افزون بر نگارش یک متن، سعی داشته اثری هنری با ارزش‌های زیبایی شناختی خلق کند. از این رو خوشنویسی با نگارش ساده مطالب و حتی طراحی حروف و صفحه‌آرایی متفاوت است. همچنین از آنجایی که این هنر جنبه‌هایی از سنت را در دل خود دارد باید آن را تا حدی از تایپوگرافی که مبتنی بر ارزش‌های گرافیکی مدرن و کارهای چاپی است متمایز کرد.

اصول خوشنویسی معمولا شامل چند نکته به صورت زیر است که رعایت آن برای تمامی خطوط اعم از فارسی، لاتین، عربی یا خطوط شرقی رعایت می‌شود. این اصول عبارتنداز:

 • دقت در شکل حروف و نقاط قوس و انحنا در آنها
 • دقت به اندازه حروف در مقایسه با یکدیگر
 • دقت به محل حروفی که بالا یا پایین خط قرار دارند
 • دقت در فاصله حروف و اتصالات نسبت به یکدیگر
 • دقت در فاصله سطرها نسبت به هم

اما علاوه بر این نکات همیشه صبر و حوصله کلید موفقیت در خوشنویسی است. از این رو باید همواره آرام و با حوصله بنویسیم چون تند نویسی باعث بد نویسی می‌شود.

در این مطلب قصد داریم ۲۰ نکته مهم که به شما کمک می‌کند دست خط خود را بهبود بدهید اشاره کنیم. این نکات به ترتیب حروف الفبای فارسی می‌باشد. با ما همراه باشید:

نکات حرف الف در خوشنویسی:

 1. اگر در کلمه‌ای دو بار حرف ((الف)) تکرار شده باشد بهتر است الف اول را بلندتر از الف دوم بنویسیم. برای مثال کلمه الیاس.

نکات حروف ب، پ، ت، ث در خوشنویسی:

 1. این حروف بهتر است فقط در مواقع لزوم به صورت کشیده نوشته شود و توصیه می‌شود که از زیاده روی در کشیده نوشتن آنها پرهیز کنید.
 2. اگر این حروف در انتهای کلمه‌ای قرار دارند بهتر است هیچ حرفی از آن کلمه کشیده نوشته نشود. مثل آفتاب که نوشتارهای زیر در آن غلط است:

آفــتاب  –  آفتــاب

نکات حروف ج، چ، ح، خ در خوشنویسی:

 1. در کلماتی که این حروف در انتهای آنها هستند ولی چسبیده نیستند (مانند چرخ ولی نه کلمه‌ای مانند میخ) باید این حروف کمی بالاتر از حد معمول نوشته شوند.

از تیز رسم کردن خطوط در این حروف باید پرهیز کرد.

نکات حروف د، ذ، ر، ز، ژ در خوشنویسی:

 1. در حروف د و ذ باید دقت شود که زاویه داخلی حدودا ۹۰ درجه (قائم) باشد.
 2. قسمت بالایی حروف د و ذ باید از قسمت پایینی کمی عقب‌تر باشد.
 3. در خصوص حروف ر، ز و ژ باید به این نکته اشاره کرد که از رسم خط کاملا صاف برای این حروف پرهیز کنید و همواره سعی کنید زاویه‌ای بسیار کم به حروف بدهید.

نکات حروف س، ش، ص، ض در خوشنویسی:

 1. دندانه‌های حروف س و ش به ترتیب از اول به آخر باید به صورت بالا به پایین نوشته شود به طوری که دندانه اول بالاتر از دندانه دوم و دندانه دوم بالاتر از دندانه سوم باشد.
 2. در قسمت دایره مانند انتهای حروف س و ش و ص و ض باید محل شروع دایره از محل انتهایی آن کمی پایین‌تر باشد.
 3. اگر بعد از س و ش یکی از حروف ج، چ، ح یا خ قرار داشته باشد بهتر است دندانه سوم س یا ش رسم نشود و به جای آن با برجستگی کوچکی به سمت حرف بعدی برویم.

ورود بخش خوشنویسی فروشگاه هنری زاک

شما می‌توانید با تمرین و تکرار فراوان، نحوه رسم حروف و کلمات را تمرین کرده و بدانید که مهم‌ترین و سریع‌ترین راه برای به دست آوردن خط خوش، تمرین و صبوری است. در ابتدا پیشنهاد می‌شود با مدادهای اتود یا مغزدار نوشتن را شروع کنید زیرا به دلیل حساس بودن نوک این نوع از مداد‌ها، شما یاد می‌گیرید که فشار روی خودکار یا مداد را کنترل کنید.

تمرین اشعار کهن فارسی مانند اشعار حافظ، فردوسی، سعدی و مولانا به جهت رعایت نظم و قافیه می‌تواند شما را در بهبود نوشتار کمک کند.

 

در مطلب بعدی ۱۰ نکته دیگر مربوط به حروف ط تا ی را برای شما خواهیم گفت.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.