کرفلوت تهران، شاهکار موسیقی مدرن

کرفلوت تهران

فلوت یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین سازهای بادی است و در بسیاری از گروه‌های کنسرت، ارکسترها، گروه‌های راهپیمایی و گروه‌های موسیقی مدرن و جاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گروه کر فلوت گروهی از نوازندگان فلوت است که تقریباً مانند گروه کر آوازی باهم اجرا می‌کنند، با این تفاوت که همه آن‌ها فلوت می نوازند! در این مجموعه  انواع مختلفی از فلوت‌ها نظیر  پیکولوها ، فلوت‌های آلتو و باس، استفاده می‌شود.  موسیقی کر فلوت نیز از نت‌های کمتری نسبت به اکثر  گروه‌های موسیقی استفاده می‌کند،

گروه کر فلوت یک تجربه کاملاً متفاوت از اجرا در یک گروه موسیقی مدرن است. ازآنجاکه بسیاری از قطعات تا ده قسمت مختلف دارند، ممکن است شما تنها کسی باشید که نقش خاص خود را بازی می‌کنید. این امر به توسعه مهارت‌های قوی خواندن و نوازندگی مستقل کمک می‌کند.

در دهه 1960، گروه کرفلوت در کالج‌ها و جوامع شروع به فعالیت کردند. با گذشت زمان، گروه‌های بیشتری شکل گرفت . اگرچه گروه کرهای فلوت هنوز یک گروه نسبتاً جدید در تاریخ موسیقی هستند، اما بسیاری از  قطعه موسیقی‌های ساخته شده در بسیاری از فروشگاه‌های موسیقی در سراسر جهان وجود دارد، علاوه بر سایت‌هایی که فقط به کرفلوت متمرکز هستند، مانند  World Flute و انتشارات ALRY

سازهای دیگری  مانند فلوت سه‌گانه، فلوت سوپرانو، فلوت کانسرت ،کنترا التو، کنترا باس، زیرکنتراباس و کنتراباس دوتایی می‌توانند در گروه کر فلوت گنجانده شوند، البته این سازهای نام‌برده شده  در کر فلوت‌های برخی از کشورها مورداستفاده قرار می‌گیرند و رایج نیستند.

بیشتر گروه‌های فلوت پنج نفره یا بیشتر را می‌توان گروه کر فلوت دانست، اگرچه این تعداد ثابت نیست ، با افزایش تعداد فلوت‌ها دامنه ملودیک افزایش می‌یابد. در ادامه به معرفی گروه کر فلوت تهران می‌پردازیم.

 مروری بر فعالیت‌های کر فلوت تهران

کر فلوت تهران به رهبری سعید تقدسی و سرپرستی بانو فیروزه نوایی در سال 1394 به‌صورت رسمی ثبت و شروع به فعالیت کرد. اکثر اعضای این گروه عضو انجمن فلوت ایران هستند. مدیر هنری این گروه موسیقی سهیل کوشان پور و مدیر اجرایی احسان تارخ هستند. هدف کر فلوت تهران پشتیبانی از علاقه‌مندان این ساز ،تعامل میان نوازندگان و معرفی استانداردهای بین‌المللی در نوازندگی فلوت می‌باشد.

اعضای این گروه هم‌اکنون 40 نفر می‌باشد که در محیطی دوستانه و خالی از هرگونه رقابت ناسالم که جز ایدئولوژی گروه می‌باشد، فعالیت ‌می‌کنند.

اولین بانوی فلوتیست ایران در موسیقی مدرن

فیروزه نوایی متولد 1333  متولد اهواز پس از پایان تحصیلات در هنرستان عالی موسیقی تهران با دریافت بورس تحصیلی وارد دانشگاه موسیقی وین شد و  زیر نظر پروفسور هانس رزنیچک  مدرک کارشناسی ارشد را  در سال 57 با رتبه ممتاز اخذ کرد. او بعد از 35 سال زندگی در اتریش سال 92 به کشور بازگشت.  نوایی با عنوان نوازنده‌ی (فلوت اول) به ارکستر سمفونیک تهران به رهبری فرهاد مشکات  شروع به کار کرد، او در طول این مدت مستر کلاس‌های آموزش فلوت را برای علاقه‌مندان این ساز برگزار می‌کرد و در همین راستا به کمک همسر خود سعید تقدسی، کرفلوت تهران را تأسیس کرد.

سعید تقدسی دانش‌آموخته دانشگاه موسیقی وین، دارای مدرک فوق‌لیسانس در رشته سلیست فلوت می‌باشد که عنوان سلوفلوتيست در اركستر سمفونيك تهران به‌عنوان اولين فلوتيست سلو ايرانى وارد صحنه شد که تا آن زمان فقط افراد خارجی در این ارکستر این سمت را به عهده داشتند.

تقدسی  به‌عنوان نوازنده فلوت ارکسترهای زياد ، و هارپ کنسرت‌های بی‌شماری اجرا كرده است.

مروری بر فعالیت‌های کرفلوت تهران

کر فلوت تهران در اولین روز از  سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر قطعاتی از موسیقی کلاسیک را  در تالار رودکی تهران برای علاقمندان اجرا کرد.  قطعاتی از موتزارت، وی والدی، برامز، ادواردگریک، چایکوفسکی، بورن، دی وراک و حشمت سنجری در این کنسرت اجرا شد که با استقبال فراوانی از هنرمندان  مواجه شد.

کر فلوت تهران در سال 97  مجموعه کنسرت‌هایی را در شهرهای زوریخ، فلدکیرش، گراتس و وین اجرا کردند که استادان دانشگاه موسیقی و هنرهای زیبای شهر وین  میزبان کرفلوت بودند و روزنامه‌های زیادی  در مورد این رویداد موسیقی مدرن  مطالبی  نوشتند با عنوان  : یک ارکستر فلوت به‌عنوان هدیه نوروزی و کرفلوت تهران پلی بر روی فرهنگ دو کشور .

نمونه‌ای از نظرات منتقدان در ( مجله فرهنگ ) کشور  اتریش به انتشار رسید که افتخار بزرگی برای سبک موسیقی مدرن کشور محسوب می‌شود. موفقیت این گروه در این تور اروپایی موجب شد تا در سال بعد این گروه به  یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های موسیقی در اتریش به نام  Seefeld دعوت  شود. کر فلوت تهران  به اجرای سه کنسرت پرداخت و قطعات متنوعی را اجرا کرد.  به‌غیراز قطعاتی که برای این آنسامبل تنظیم شده بود ، دو قطعه دیگر با تک‌نوازی ویولن و فلوت را نیز در رپرتوار خود به همراه داشت .

کنسرت کرفلوت تهران در seefeld شامل  اجرای قطعه‌های بی‌نظیری بود، ازجمله:

  • قطعه سارازات با تکنوازی ویولن رودنس تورکو (Rudens Turku)
  • فلوت سحرامیز اثر موتزارت
  •  سامسون و دلیله سنت سان
  • رقص های مجار اثر برامس
  • رقص آتش اثر دوفالا
  • پاوان اثر فوره
  • واریاسیون بر روی تم لر تنظیم کوشیار شاهرودی

مجله هنری زاک

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.