چه تفاوتی بین ارکستر، سمفونیک و فیلارمونیک وجود دارد؟

انواع ارکستر

یادتون هست در دوره دبستان معلم ریاضی وقتی داشت اشکال هندسی رو آموزش میداد این جمله رو می‌گفت:

“هر مربع یک مستطیل است، اما هر مستطیل یک مربع نیست!”

خب درک تفاوت بین ارکستر، سمفونیک و فیلارمونیک به همین شکل هست. هر سمفونی یک ارکستر است، اما هر ارکستری سمفونی نیست. به همین ترتیب، هر فیلارمونیک یک سمفونی است، اما هر سمفونی یک فیلارمونیک نیست.

خوب، با یک نفس عمیق بریم سراغ توضیح مطلب! ?

کلا ارکستر چیست؟!

ارکستر اصطلاحی جامع برای هر گروه موسیقی است که دارای رشته‌های سنگین سیم است! به طور کلی دو نوع ارکستر داریم: مجلسی (کوچک!) و سمفونیک (بزرگ!).

ارکسترهای مجلسی حدود 50 نوازنده (که ممکن است همه آنها تار بنوازند) یا کمتر دارند. همانطور که از نامش پیداست، در آن “موسیقی مجلسی” نواخته می‌شود (آهنگ‌های قدیمی‌تر که برای سالن‌های خصوصی، سالن‌های اشرافی و کاخ‌های پر زرق و برق نوشته شده‌اند). البته، آهنگسازان معاصر هنوز موسیقی مجلسی را دنبال می‌کنند، اما این سبک در طول قرن‌های 17 و 18 به اوج خود رسید، زیرا آهنگسازانی مانند هایدن، موتزارت و ویوالدی این سبک را متحول کردند.

یک ارکستر سمفونیک می‌تواند شامل بیش از 100 نوازنده سازهای تار، باده‌ای و ‌چوبی، برنجی و کوبه‌ای باشد. قطعاتی که در سمفونی نواخته می‌شود هولکینگ نام دارد که معمولاً به 18 تا 25 ساز مختلف نیاز دارند. اساساً، اگر ارکستری به اندازه کافی بزرگ باشد که بتواند یک سمفونی بنوازد، یک ارکستر سمفونیک است. به همین سادگی!

البته هنوز نیاز به توضیح بیشتر هست. پس ادامه مطلب رو بخوانید.

تفاوت بین سمفونیک و فیلارمونیک؟

سمفونیک و فیلارمونیک مثل هم هستند یعنی اندازه آنها یکسان است و همان نوع موسیقی را پخش می‌کنند. علت نام گذاری متفاوت آنها این است که بتوانیم گروه‌های مختلف موسیقی را از هم تشخیص دهیم، به ویژه در شهرهایی که دارای گروه‌های مختلف هست. به عنوان مثال: شهر نیویورک هم فیلارمونی بروکلین و هم سمفونی بروکلین دارد. آنها یک نوع گروه هستند، اما نام‌های مختلفی دارند تا شما را گیج نکند. شکاف بین سمفونی-فیلارمونیک فقط در یک مسئله هویتی ساده است و این همان چیزی است که آنها را متفاوت می‌کند. “ارکستر سمفونیک” یک اصطلاح عمومی است، در حالی که “ارکستر فیلارمونیک” همیشه بخشی از یک جزء است. بنابراین می‌توان هر فیلارمونیک را سمفونی نامید، اما نمی‌توان هر سمفونی را فیلارمونیک نامید.

حالا بریم سراغ تعریف ساده و چند خطر از هر کدام:

  • ارکستر اصطلاحی عمومی است که برای گروهی از نوازندگان متشکل از ده ساز یا بیشتر نوازندگان استفاده می‌شود. ارکسترهای مجلسی (گروهی متشکل از 50 نوازنده یا کمتر که در مکان‌های کوچکتر و سالن‌های رسیتال می‌نوازند)، برنجی (گروه‌هایی از نوازندگان که بوق، ترومبون، توبا، شاخ و … می‌نوازند)، سمفونیک و همگی ارکستر محسوب می‌شوند.
  • سمفونیک اصطلاحی عمومی است که در مورد گروه بزرگی از نوازندگان ساز به کار می‌رود که می‌توانند سمفونی کاملی را اجرا کنند. ارکستر مجلسی یک سمفونیک نیست زیرا ساز کافی برای اجرای تمام قطعات در سمفونی وجود ندارد.
  • فیلارمونیک برای نام‌گذاری متفاوت با سمفونیک است. اگر دو یا چند گروه ارکستر در یک شهر وجود داشته باشد (به عنوان مثال فیلارمونیک لندن و سمفونیک لندن) به جهت تفاوت گذاشتن بین ارکسترها برای هر کدام از یک اصطلاح استفاده می‌شود. ارکسترهای فیلارمونیک دقیقاً همان موسیقی ارکسترهای سمفونیک را پخش می‌کنند.

رکوردهای جالب در مورد ارکستر:

حالا برای اینکه خستگی خواندن این مطلب سنگین براتون کم بشه این سه رکورد جالب رو از گینس بخونین:

  • بزرگترین ارکستر سمفونیک: در سال 2013، به عنوان بخشی از جشنواره موسیقی کوئینزلند که در بریزبن کشور استرالیا برگزار شد، مدیر هنری جشنواره موسیقی کوئینزلند آقای جیمز موریسون، بزرگترین ارکستر جهان را رهبری کرد. او در اجرای Waltzing Matilda ، Ode to Joy و We Will Rock You تعداد ۷۲۲۴ نوازنده را رهبری کرد و رکورد بزرگترین سمفونی گینس را شکست.
  • طولانی‌ترین سمفونی که تاکنون ساخته شده است: یکی دیگر از رکوردشکنان گینس سمفونی 13 ساعته ریچارد راجرز و راسل رابرت بنت، به نام پیروزی در دریا است. این آهنگ به عنوان موسیقی متن فیلم مستند 26 قسمتی جنگ جهانی دوم در زمان جنگ ساخته شد که از سال 1952 تا 1953 پخش می‌شد.
  • قدیمی‌ترین سمفونیک: طبق گفته سمفونی سلطنتی دانمارک، آنها قدیمی‌ترین سمفونیک هستند که هنوز هم در حال کار می‌باشند، ریشه آنها به سال 1448، زمانی که گروهی از نوازندگان کریستین مسیحی اول به عنوان سپاه شیپور دربار سلطنتی خدمت می‌کردند، باز می‌گردد. بیش از 550 سال سابقه آنها را به قدیمی‌ترین گروه موسیقی تبدیل کرده است.

در ادامه برای بالابردن اطلاعات عمومی شما نام چند آهنگساز معروف سمفونی را به جهت احترام به هنرمندان می‌آوریم:
اگرچه صدها آهنگساز دوره کلاسیک و رمانتیک وجود دارند که سمفونی می‌نویسند، تعداد معدودی وجود دارد که درخشش بیشتری داشته‌اند. این آهنگسازان عبارتند از:

دوره کلاسیک: فرانتس یوزف هایدن، ولفگانگ آمادئوس موتزارت، لودویگ ون بتهوون
دوره رمانتیک: یوهانس برامس، آنتونین دووراک، گوستاو مالر، فرانتس شوبرت

ذکر این نکته لازم است که سمفونی‌های کلاسیک بسیار ساختارمندتر هستند، در حالی که سمفونی رمانتیک چنین نیست. غالباً، سمفونی‌های عاشقانه دارای گروه بزرگتر و تنوع ساز بیشتری هستند. می‌توان گفت که سمفونی‌های دوره رمانتیک از نظر هماهنگی، الگوهای ریتمیک و پویایی بسیار رساتر هستند. به عنوان مثال، سمفونی معروف “سورپرایز” هایدن، در کمتر از 30 دقیقه توسط 50 ساز اجرا می‌شود. در حالی که سمفونی شماره 9 مالر توسط یک گروه دو برابر اندازه هایدن انجام می‌شود، نزدیک به یک ساعت و نیم طول می‌کشد.

تقدیم به هنر و هنرمند

مجله زاک

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.