• زاک آرتس
  • /
  • موزه
  • /
  • هنرمندی که تمام آثار موزه‎ را ساخت اما هیچ وقت نتوانست موزه‌اش را ببیند

هنرمندی که تمام آثار موزه‎ را ساخت اما هیچ وقت نتوانست موزه‌اش را ببیند

موزه رودن

فرانسوا آگوئست رنه رودن مجسمه‌­ساز مشهور و نقاش معروفی که در سال ۱۸۴۰ میلادی چشم به جهان گشود. پس از فراز و فرودهای بسیاری در عرصه‎‌های هنری بخصوص در زمینه مجسمه سازی و کمی کمتر به خاطر نقاشی‌هایش شهرتی جهانی یافت و همواره نمایشگاه‎‌هایی که در سطح جهان بخصوص در کشور فرانسه با محوریت آثار رودن برگزار می‏‌شود کاملا طبیعی است که توجه طرفداران بسیار زیاد این دو عرصه‌ هنری را در سرتاسر جهان به خود جلب می‌کند. این هنرمند توانا که هیچ وقت فکر نمی‌کرد تنها دوسال پس از مرگش، (وفات: سال ۱۹۱۷ میلادی) محل کارش که در طبقه همکف هتل بایرون بود، با دستور شهردار وقت و به پاس زحمات بی‎‌وقفه آقای رودن و برای گرامیداشت تلاش‎‌هایش به محلی برای به نمایش گذاشتن آٍثارش تبدیل شود.

احتمالا میپرسید چطور و یا چگونه شد که اینجوری شد ؟

برای بدست آوردن جواب سوال‎‌هایتان اندکی حوصله به خرج دهید داستان از آن جا شروع می‌شود که در سال 1908 رنه رودن از هتل بایرون به عنوان کارگاه خود استفاده می‌کرد به طوری که بیشتر ساعات شبانه روز را در آن جا سپری می‌کرد و مشغول انجام پروژه های خود بود.

قبل اینکه هتل بایرون در در خیابان ruede varenne ساخته شود هتلی به نام peytel peyrencede moras وجود داشت که در زمان خودش زیبا بود به طوری که این بنا با خطوط کلاسیک و تزئینات چشم نواز روز فرانسه ساخته شده بود، که با توجه به واگذاری‎‌هایی که انجام می‌شود در بین سال‌های 1727 تا 1732 این بنا ساخته شد و با تغییر کاربری هتل معروف شهر به منطقه مسکونی تغییر وضعیت می‌دهد.

از سال 1788 این بنا به تعداد افراد زیادی اجاره داده شد که هر کدام به دلایلی ماندگار نبودند در حالی که پس از کش و قوس‌‎های فراوان که مالکان بر سر این ملک داشتند، در سال 1820 صاحب ملک جدید بنام دوشس چارست تماما این املاک را به سه راهبه که متعلق به یک جماعت مذهبی بودند و تمام فعالیت‌هایشان محدود به انجمن قلب مقدس حضرت عیسی(ع) میشد، فروخت. بلافاصله پس از واگذاری این بنا یک‌ مدرسه شبانه روزی برای دختران افتتاح شد و در بین سال‌های 1820 تا 1940 این قطعه بزرگ، چندین ساختمان دیگر را در دل خود جای داد که از زیبا‌ترین آنان می‌توان به بنای chapel که توسط معمار Jean Gustave Lisch  طراحی و ساخته شد، اشاره کرد.

جدایی کلیسا از ایالت

این انجمن نوپا در سال 1904 به دلیل قانون “دستورات مذهبی” که در فرانسه تصویب شد و آن دال بر این بود که کلیسا از ایالت باید جدا شود و بتبع آن دستورات مذهبی را از آموزش منع می‌کرد، منحل شد. سرانجام خواهران را بیرون کردند و املاک را برای فروش گذاشتند، در انتظار خریدار بودند که در همین شلوغی‌ها چند مستاجر فرصت طلب که جالب آن است هنرمندان برجسته آن زمان بودند قصد اشغال ساختمان را داشتند از جمله : ژان کوکتو، هنری ماتیس، ایسادورا دانکن و … .که بلاخره در سال 1908 آقای رودن از راه رسید و چهار اتاق طبقه همکف را اجاره کرد تا از آنها فقط به عنوان آتلیه استفاده کند، و همین کافی بود که در عرض 3 سال تمام ساختمان را اشغال کند.

مذاکره با دولت

در سال 1911 چون دولت فرانسه خود را قبل این اتفاقات متعهد به خرید هتل بایرون کرده بود به ناچار رودن با آنها وارد مذاکره شد، رودن که چاره ای جز کنار آمدن با این ماجرا نداشت با طرح پیشنهادی وسوسه انگیز توانست نظر دولتمردان را جلب کند و آن پیشنهاد این بود که رودن به دو شرط تمام آثار هنری اعم از نقاشی‌ها، تابلوها و آثار برجسته باستانی که سالیان سال برای آن زحمت کشیده بود به دولت اهدا می کرد در عوض آن اولا دولت باید همه‎ی این مجموعه‎ها را در هتل بایرون نگه دارد و حق فروش آنان را ندارد و دوما خوده آقای رودن تا پایان عمر بدون دغدغه نقل مکان در آن‎جا زندگی کند…پیشنهاد پذیرفته شد و در مجمع فرانسه قانونی تصویب شد که دولت باید عمارت و باغ، هتل بایرون را به یک موزه اختصاص دهد و سرانجام موزه رودن برای اولین بار در 4 اوت 1919 در معرض دید عموم قرار گرفت.

مشخصات موزه رودن

این موزه امروزه آن را همه با نام Musee Rodin  می‎شناسند در کشور فرانسه و در شهر پاریس و در محله 77 خیابان Vareenne  واقع شده است.

محتویات این موزه اغلب به آثار مجسمه ساز فرهیخته فرانسوی اگوئست رودن اختصاص یافته است.موزه و یا نمایشگاه رودن دارای دو سایت است:

1) هتل بایرون و محوطه اطراف آن در مرکز پاریس

2) خانه قدیمی آقای رودن (خارج از پاریس) که قبلا در آن سکونت داشته است.

این مجموعه شامل 6600 قطعه مجسمه، 8000 تابلو نقاشی، 8000 عدد عکس قدیمی و 7000 جسد هنری است و از همه جالب‌تر اینکه این موزه تا قبل از شیوع منحوس ویروس کووید_19 به طور متوسط سالانه 700000 هزار بازدید کننده داشته است.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.