موزه ملی هنر مدرن فرانسه

موزه ملی هنر مدرن فرانسه

موزه ملی هنر مدرن فرانسه (Musée National d’Art Moderne) است. این موزه زیبا در شهر پاریس واقع شده است. این موزه یکی از پر بازدیدترین موزه‌های هنری در جهان و یکی از بزرگترین موزه‌های هنر مدرن و معاصر است. آدرس دقیق موزه را در نقشه زیر مشاهده می‌کنید:

 

 

مصائب اولیه افتتاح و شروع کار موزه ملی هنر مدرن فرانسه

در سال 1937، موزه ملی هنر مدرن جانشین موزه لوکزامبورگ شد که این موزه در سال 1818 توسط پادشاه لوئی پانزدهم به عنوان اولین موزه هنرهای معاصر در اروپا تاسیس شده بود. این موزه زیبا در ابتدا فقط پذیرای آثار هنرمندان معاصر (در قید حیات) بود. بنای اولیه موزه اوایل سال 1929 توسط آگوست پرت به جای کاخ قدیمی تروکادرو طرح ریزی گردید. ساخت موزه هنرهای مدرن به طور رسمی در سال 1934 در بال غربی کاخ توکیو شروع شد و در سال 1937 برای نمایشگاه بین المللی هنر و فناوری به اتمام رسید. اما به طور موقت برای نمایشگاه هنرهای مستقل ملی و خارجی استفاده شد. در همان سال‌های آغازین کار در سال 1939 به دلیل آغاز جنگ جهانی دوم با وقفه روبرو شد تا سال 1942 که مجددا با تنها یک سوم آثار موجود بازگشایی شد. اما مراسم تحلیف واقعی آن در سال 1947 انجام گردید. به عبارتی فاصله ساخت تا افتتاح این موزه ۱۳ سال به طول انجامید.

این موزه پس از موزه هنر مدرن در نیویورک، با بیش از 100000 اثر هنری از 6400 هنرمند از 90 کشور، دارای دومین مجموعه بزرگ هنر مدرن و معاصر در جهان است. این آثار شامل نقاشی، مجسمه سازی، طراحی، چاپ، عکاسی، سینما، رسانه‌های جدید، معماری و طراحی است. به علت ماهیت موزه که مربوط به هنر مدرن است هر دو سال یکبار آثار آن به دو بخش تقسیم می‌شود، یکی برای هنر مدرن، دیگری برای هنر معاصر. از سال 2010، موزه هنر مدرن فرانسه میزبان نمایشگاه‌های موقت و منحصر به فردی  در مرکز پمپیدو-متز، در فضایی به مساحت 10،000 متر مربع بوده است.

اطلاعات مختصری در خصوص موزه ملی هنر مدرن فرانسه

قیمت و زمان‌های کاری

بازدید از مجموعه‌های دائمی موزه آزاد است ولی برای بازدید از نمایشگاه‌های موقت باید هزینه پرداخت شود. برای بازدید از موزه‌های پاریس نیاز هست که کارت موزه پاریس را تهیه کنید و تا یک سال از موزه‌های آن به طور رایگان بهره ببرید. هزینه تهیه کارت به صورت زیر است؛

کارت فردی: 40 یورو

کارت DUO: ۶۰ یورو (برای زیر 26 سال: 20 یورو)

برای اطلاعات بیشتر به سایت www.parismusees.paris.fr مراجعه کنید.

برای رزرو تور می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

+33 (0)1 53 67 40 80

+33 (0)1 53 67 40 80

ساعات رزرو موزه دوشنبه تا جمعه 9 صبح تا 2 بعدازظهر و 2 بعد از ظهر تا 5:30 بعد از ظهر می‌باشد.

بازدید از موزه برای جوانان و کودکان (زیر ۱۸ سال) رایگان است.

ساعات بازدید موزه سه شنبه تا یکشنبه، ساعت 10 صبح تا 6 عصر می‌باشد که در تعطیلات رسمی خاص بسته است.

معرفی چند اثر معروف موزه ملی هنر مدرن فرانسه

  • La Ville de Paris اثر رابرت دلونی

رابرت دلونی هنرمند فرانسوی با معرفی جنبش ارفیسم در جهان هنر شناخته می‌شود. دلونای در کنار همسر هنرمندش سونیا، شاعر فرانسوی گیوم آپولینر و فرانتیژک کوپکا اصطلاح Orphism را ابداع کردند. اورفیسم نوعی هنر است که تکامل یافته کوبیسم و فاویسم است. Orphism بر روی رنگ‌های روشن تمرکز دارد. La Ville de Paris به عنوان یکی از نمونه‌های عالی Orphism در موزه هنر ملی فرانسه نگهداری می‌شود.

  • La Fée Electricité اثر رائول دوفی

La Fée Electricité که در زبان انگلیسی “The Electricity Fairy” ترجمه می‌شود یک نقاشی دیواری عظیم است که تاریخچه برق را در فضای دیواری به اندازه 60 متر به تصویر می‌کشد. دوفی در نمایشگاه جهانی 1937 مأمور ایجاد این نقاشی دیواری شد. این قطعه براساس شعر، De Rerum Natura (طبیعت اشیا) از لوکرتیوس ساخته شده است. علاوه بر این، این نقاشی دیواری پرتره‌هایی از بیش از 100 مخترع و دانشمند را به تصویر می‌کشد که کمک قابل توجهی به مطالعه و استفاده از برق کرده‌اند.

  • La Danse اثر هنری ماتیس

هنری ماتیس در اوایل قرن بیستم یکی از بازیگران اصلی صحنه هنر پاریس بود، زیرا وی از دوستان پیکاسو بود و مورد علاقه گرترود اشتاین، نویسنده معروف معاصر بود. در کنار پیکاسو، ماتیس در انقلابی در دنیای هنرهای پلاستیک به عنوان یک چهره برجسته در هنر مدرن شناخته می‌شود. جای تعجب نیست که برخی از کارهای او در اتاقی اختصاص داده شده به این هنرمند در نگهداری می‌شود.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.