معرفی شاخه‌های سبک موسیقی راک

سبک موسیقی راک

 Rock &roll

راک اند رول که یکی از سبک‌های تاثیرگذار و متداول موسیقی راک است. ظهور اولیه موسیقی راک با تلفیق دو سبک از موسیقی “کانتری” و “بلوز” حادث شد. اما در آن زمان، راک دارای مشخصه‌های بارزی مثل آنارشیسم بود ولی بعدها با گذشت زمان، این مشخصه نادیده گرفته شد و این نوع موسیقی به سمت کسب مهارت و ایجاد تحول رفت. از موسیقی پر انرژی Chuck Berry گرفته تا هارمونی‌های زیبای گروه بیتلز و موسیقی روح نواز Otis Redding همه و همه در گروه راک اند رول قرار گرفتند. اما rock &roll جذابیت موسیقیایی خود را فقط برای چند سال حفظ کرد. گوناگونی بسیاری که در سبک‌های مختلف راک پدید آمد، هسته اصلی راک از هم پاشید.

 


 

Soft Rock

سبک سافت راک اوایل دهه هفتاد میلادی پایه گذاری شد. Soft Rock موسیقی ملایمی است که بیشتر تکیه بر خواننده و ترانه سرا دارد تا نوازنده؛ تجاری نگاه کردن به موسیقی یکی از ویژگی‌های این سبک است. سافت راک تا حدی متمایل به پاپ-راک است اما با فضایی ملایم‌تر و نرمتر. گروه‌هایی مثل “کارپنترز” و “شیکاگو” تکیه بر موسیقی ساده و ملودیک داشتند. در دهه هفتاد این سبک بازار موسیقی را تحت تاثیر خود قرار داد.

 


 

Grunge

سبکی که اوج درخشش آن در دهه ۹۰ اتفاق افتاد و تبدیل به محبوب‌ترین سبک هارد راک این دهه شد و این درخشش نتیجه خلاقیت  خوانندگانی همچونkurt cobain  و بقیه اعضای Nirvana بود. سبکی که از دل the Stooges و Black Sabbath برخاست و حاصل ترکیب موسیقی punk و heavy metal بود و البته گرایشش بیشتر به سمت پانک بود تا Heavy metal ؛ بخصوص در انتخاب اشعار و نوع اعتراض موسیقیایی آن. اما در نحوه نواختن به heavy metal شباهت بیشتری داشت. این سبک دارای دو نسل و دوره مشخص است: نسل اول شامل گروه‌های Green River ،Mudhoney  وSoundgarden  که این موج هنوز هم ادامه دارد و ریف‌های آن سنگین‌تر و خشن‌تر از ریف‌های دوره دوم است. مشهورترین گروه از موج دوم Nirvana است که موسیقی آن ملودیک‌تر از سایر گروه‌های Grunge است و مهم‌ترین ویژگی آن stop-start زیاد آن است.

 


 

Hard Rock

از نظر اکثریت دست‌اندرکاران موسیقی، دو سبک هارد راک و هوی متال مشابه هستند. چرا که شباهت‌های بسیار زیادی بهم دارند. در هر دو مورد صدای خشن گیتار کاملا قابل تشخیص است و بطور معمول نقش اساسی را در گروه، خواننده اجرا می‌کند که معمولا وظیفه نواختن ساز را هم به عهده دارد. هارد راک در اواخر دهه ۶۰ رشد خود را آغاز کرد و بعنوان یک موسیقی روان گردان باب شد و تحولی در زمینه موسیقی راک ایجاد کرد. در هارد راک کمتر از blues از بداهه نوازی استفاده شده و در عین حال به خشونت سبک هوی متال نیست. اگرچه همان سولوهای طولانی و همان صداهای خشن در هارد راک نیز یافت می‌شود.

تفاوت‌های اساسی سبک هارد راک و هوی متال لزوم وجود ریتم در پس زمینه موسیقی هارد راک است. بلکه در هوی متال تکیه بر صدای خشن و وحشی گیتار و ریتم‌های کوبه‌ای است.

 


 

Heavy Metal

بعد از اینکه هارد راک در بریتانیا شکل گرفت در اواسط دهه ۷۰ به آمریکا رسوخ کرد، استفاده از کوردهای سنگین‌تر و شعرهای رویایی و یا ترسناک در اعتراض به وضعیت حاکم بر جامعه متداول شد. هوی متال هم برگرفته شده از blues/rock می‌باشد با صداهایی خشن و ممتد. متال اثر blues را از بین برد و در عوض همان ریف‌های قوی گیتار را باقی گذشت. در اواخر دهه هفتاد هوی متال بعنوان یکی از سبک‌های موفق تجاری ظاهر شد که در واقع یکی از شاخه‌های rock & roll یا به بیانی بهتر فرمی تغییر یافته از آن است. در سه دهه بعدی، موسیقی متال بعنوان عضوی جدا نشدنی از موسیقی روز و معمول مطرح شد و همواره در جدول پرفروشترین‌ها حضوری فعالانه داشت. بیشتر مخاطبان این سبک را نوجوان‌ها بخصوص نوجوانان سفید پوست تشکیل می‌دهند. منتقدین نیز نظر مثبتی راجع به این سبک دارند و آنرا برخلاف باور عوام، متال را موسیقی بر پایه خشونت و صداهای ناهنجار نمی‌دانند. بلکه بر این باورند که گیتاریست‌هایی این سبک دارای تکنیک، سرعت و مهارت خوبی هستند. در تمام زیرشاخه‌های این سبک نیز دیده می‌شود که گیتار به عنوان ساز اصلی ایفای نقش می‌کند و اصولا گیتار محور اصلی موسیقی هوی متال را تشکیل می‌دهد و ریف همراه با سولو نقش اساسی را بازی می‌کنند.

به طور خلاصه می توان گفت که هوی متال همان راک اند رول است بدون ته مایه بلوز و فراز و نشیب‌های خاص ریتم‌ها.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.