مجسمه‌ای که 100000 دلار خرج برداشت!

سلام عرض میکنم به همه‌ عزیزان و همراهان مجله‎‌ی هنری زاک، امروز سه‌شنبه و طبق روال هفتگی‌مون قراره از مجسمه‌سازی و هنر مجسمه‌سازی و هرآنچه که مربوط میشه به مجسمه، براتون صحبت کنیم و صمیمانه پذیرای نگاه گرمتون باشیم، مطلب گرانهبائی که امروز براتون آماده کردیم بله گرررران‌بهاااا!!!!! بله گرانبها از این بابت میگم که همین الان داشتم دو دوتا چهارتا میکردم با قیمت دلار روز یعنی 24595 به واحد پول ما ایرونی که اونم تومن در نظر میگیریم میشه 2459500000 تومن! بزارین براتون عددشو بخونم دقیقا میشه دو میلیارد چهارصد و پنجاه و نه میلیون و پونصد هزار تومن! حالا بنظرتون واژه گرانبها مناسب این مجسمه بود یا نه؟ مجسمه گرانبهای مد نظر همینه که در تصویر زیر مشاهده میکنین.

مجسمه‌شو کی ساخته؟

همونطوری که معمولا همه مردم میگن مهم‌تر از هر غذایی، آشپز اون غذاست. در عرصه و هنر مجسمه‌سازی تا صحبت از یک مجسمه خاص میشه علاقمندان این رشته می‌گن کی ساخته اونو؟!

ما هم که کلا دوستداران عرصه مجسمه‌سازی رو دوست داریم و بهشون احترام میذاریم اول مطلبمونو رو با سازنده این اثر گرانبها شروع می‌کنیم.

سازنده مجسمه 100000 هزار دلاری

آقای هنری اسپنسر مور ( 30 ژوئیه 1898 – 31 آگوست 1986) یک هنرمند محبوب و مشهور در عرصه مجسمه‌سازی‌ست که البته خیلی از مریدان ایشون (هنری مور) رو صاحب سبک می‌دونن.

این مجسمه‎ساز مشهور در جزیره بریتانیا و در کشور انگلستان به دنیا اومد خواسته باشم بیشتر با این شخص آشناتون کنم، نگاهی مختصر و مفید میندازیم به دوران طفولیت تا به دوران بلوغ و شکوفایی ایشون…مجسمه‌ساز بااستعداد و البته ثروتمند داستان ما که متولد انگلیس هستن، کل تحصیلات آکادمیک‌شون به دو دسته تقسیم میشه:

1) دانشکده هنر لیدز 2) کالج سلطنتی هنر(RCA)

  • دانشکده هنر لیدز

آقای مور پس از اینکه طفولیت و کودکی خود را سپری کرد، تحصیلات اولیه خود در مدرسه‌ای به نام مدرسه “هنر لیدز” آغاز کرد، این مدرسه در در سال 1846 تاسیس شد، سالها به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه از سال 1968 تا 1993 این مدرسه به عنوان مدرسه Jacob Kramer شناخته شد. که البته بگم با وجود این افتخارات مدرسه هنر لیدز بخشی از خدمات خودش رو به لیدز پلی تکنیک (دانشگاه آینده ایدز بکت) بعنوان هدیه بخشید. این مدرسه تا سال 2009 به عنوان مدرسه هنر و طراحی لیدز شناخته شد تا اینکه سرانجام در اگوئست 2017 مدرسه به دانشگاه تغییر وضعیت داد و رنگ لعاب بزرگتری به خود گرفت و نام آن هم به دانشگاه هنر لیدز تغییر پیدا کرد.

  • کالج سلطنتی هنر (RCA)

RCA  یا به عبارتی کامل‌تر Royal College of Art یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در کشور انگستان می‌باشد، که این مجموعه سلطنتی سه تا پردیس داره: یک پردیس دانشگاهی در جنوب کنزینگتون، پردیس دوم در باترسئا و سومین پردیس در شهر سفید انگلیس. “کالج سلطنتی هنر” جا برای تعریف و تمجید و تشریح زیاد داره فقط شما در همین اطلاع داشته باشین که این دانشگاه RCA تنها دانشگاهیه که کاملا مخصوص تحصیلات تکمیلی هنر و طراحی در انگلیسه و از اون جالب‎تر اینکه به قدری این دانشگاه محبوب و مورد توجه هنردوستان دنیاست که دانشگاه سلطنتی هنر انگلیس تا به الان مدارک تکمیلی هنر و طراحی رو به دانشجویان بیش از 60 کشور کره خاکی ارائه داده!

علت شهرت در مجسمه‌سازی هنری مور

خب از دوران طفولیت تا اخذ مدرک دانشگاهی مجسمه‌سازمون براتون گفتم حالا نوبت به این میرسه که کسب و کارشون براتون بگم، ایشون بعد از اتمام تحصیلاتشون مشغول کار و کارکردن در حوزه مجسمه‌سازی میشن، همونطور که هر هنرمندی در هر عرصه قانون کار خاص خودشو داره آقای مور هم علاقه‌ی زیادی به این داشت که مجسمه‌های اون یادآور شکل انتزاعی از انسان باشه، او به طور معمول مجسمه‌های مادر و کودک یا چهره‌های دراز کشیده را که بیشتر مدنظرش بود ابتدا در ذهن خود به تصویر می‌کشید و سپس بر روی مواد خام خود پیاده میکرد تا میشد آن مجسمه‌ای که دلش میخواست!

کارهای مور بیشتر حاکی از اندام زنانه بود البته جدا از فازی که در دهه 1950 برداشته بود و فقط گروه‌های خاانوادگی را مجسمه‌سازی می‌کرد. فرم‌هایی که آقای مور در نظر داشت معمولا سوراخ شده یا حاوی فضاهای توخالی بود، سرانجام پس از مدتی کارهای مجسمه‌ساز داستان ما خیلی به چشم اومد، کارهایی که به واسطه سنگ مرمر می‌تراشید و هچنین مجسمه‌های برنزه انتزاعی مور در مقیاس‌های بزرگتر به خوبی شناخته شد و در معرفی شکل خاصی از مدرنسیم به کشور انگستان نقش مهمی داشت و همین شد دلیل شهرت زیاد آقای مور و از طرفی مجسمه‌های ارقام دراز کشیده که در دهه های 1930 تا 1980 به دست آقای مور ساخته شد مزید بر علت شد که ایشون برای همگان بیشتر شناخته بشن.

 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.