دروازه‌های جهنم، مجسمه‌ای که ساخت آن ۳۷ سال طول کشید!

دروازه‌های جهنم

مجسمه دروازه‌های جهنم یا به اصطلاح مشهور مجسمه‌سازان فرانسوی La Porte de l’Enfer  یک اثر بی‌­نظیر است که ساخت این مجسمه گچی 37 سال زمان برده است.

این اثر خارق‌­العاده و بی­‌همتا توسط فرانسوا آگوئست رنه رودن مجسمه‌­ساز و نقاش فرانسوی (ت.ت 1219.8.21) ساخته شد که شهرت زیاد رودن به خاطر خلق مجسمه­‌های بی‌بدیل وی در زمره مجسمه‌­سازان جهان بود، به­ طور کلی می‌­توان رودن را بنیانگذار مجسمه‌سازی مدرن دانست. وی رویکردی استادانه مانند به کار خود داشت، او در بیست و سه سالگی اولین مجسمه خود را با نام “مردی با بینی شکسته ” برای نمایش عموم به نمایشگاه هنری شهر پاریس تقدیم کرد که جالب است بدانید نمایشگاه پاریس این قطعه هنری را نپذیرفت و پیشنهاد رودن را رد کرد.

مجسمه گروهی دروازه‌های جهنم صحنه‌­ای از جهنم است که از اولین قسمت کمدی الهی دانته آلیگیری الهام گرفته شده است. این شاهکار هنری جهان ارتفاعی حدود 6 متر عرضی حدود 4 متر و عمق تقریبی آن حدود 1 متر می‌باشد.

*لازم به ذکر است که این ارقام از 15 سانتی‌متر تا بیش از 1 متر متغیر هستند*

این مجسمه دارای 180 تصویر و شکل است که چندین چهره توسط رودن به طور کاملا مستقل ساخته شده است بدون اینکه بخواهد از جایی الهام بگیرد و از کسی تقلید کند.

اکثریت­ قریب به اتفاق شخصیت‌­های انفرادی که در مجسمه­ دروازه‌های جهنم مشاهده می‌کنید بر خلاف تصور حاکم از دانته نشات نمی­‌گیرد، نکته قابل توجه آن­­ است که رودن جهنم تحول یافته‌­ای را ابداع کرد که گویا جهنم دانته از نو ساخته شده است. در مجسمه دروازه‌های جهنم شخصیت­‌ها و تصاویری طراحی شده است که کاملا حاکی از آن است برداشت رودن از کمدی الهی دانته تماما شخصی شده است و این موضوع بر فعالان عرصه هنری آشکار و مبرهن است که تمامی چهره­‌های این قطعه هنری یا به طور کامل ابداع شده­‌اند و دیگر تعداد معدود آنان از منابع ادبی دیگری (جز آثار دانته) الهام گرفته شده است.

بنیانگذار مجسمه‌­سازی مدرن شخصیتی غیرقابل پیش‌­بینی داشت و بسیار متفاوت‌­تر از هم نوعان عصر خود می­‌اندیشید، به طوری که معروف­‌ترین مجسمه‌­های رودن به خاطر عدم تطابق با سنت­‌های غالب مجسمه‌­سازی و همخوانی نداشتن با ذهیت­­ عموم مردم و هنرمندان زمان خود، مورد انتقاد فراوان قرار می­‌گرفت، ابتدایی­‌ترین کار رودن از مضامین و مفاهیم سنتی اساطیر و تمثیل فاصله گرفت به طوری که او اندام­‌های بدن انسان را با طبیعت‌گرایی به هم آمیخت و مجسمه‌­هایی تولید می‌­کرد که گویی مجسمه‌­های او شخصیت و جسمانیت فردی را جشن می‌گیرند. اگر چه رودن نسبت به گفته‌­ها و حرف­‌های پیرامون خود بی‌توجه نبود ولی تا حدودی ذهنش را درگیر می‌­کرد اما با همه­ این وجود از تغییر فرآیند کارکردن خود صرف نظر نکرد و با تمام سنگ اندازی­‌هایی که هر روزه برای رودن به وجود می­‌آوردند او به مسیر خود ادامه داد و در ادامه تولید مجسمه­‌های این چنینی‌اش مورد لطف و عنایت جامعه هنری و دولت وقت کشور فرانسه قرار گرفت. بدین­‌صورت که در سال 1880 کمیسیونی برای تشکیل پورتال موزه هنرهای تزئینی برنام‌ه­ریزی شده به رودن اعطا شد.

اداره هنرهای زیبا فرانسه در سال 1880 مجسمه­ دروازه‌های جهنم را سفارش داد و طبق توافقات انجام شده قرار شد در سال 1885 این مجسمه تحویل اداره هنرهای زیبا داده شود، این اداره وظیفه­‌ای را به رودن محول کرد و آن وظیفه این بود “ورود جذاب به موزه هنرهای تزئینی برنامه‌­ریزی شده با انتخاب موضوع موزه”

رودن به قدری مشتاقانه کار می‌کرد و انگیزه داشت که حتی از قبل اینکه این وظیفه را به آن بسپرند طرح‌­هایی از برخی شخصیت‌­های دانته را براساس تحسینی او از جهنم داشته آماده کرده بود.

رودن با شور و اشتیاقی که از پس این وظیفه­‌ای که بر عهده­اش گذاشته شده بود 37 سال تمام برای مجسمه دروازه‌های جهنم وقت گذاشت اما چنین موزه­‌ای هرگز ساخته نشد، رودن روی این پروژه در طبقه همکف هتل بایرون کار می­‌کرد، به طوری که این قطعه هنری آخرین اثر مجسمه­‌سازی رودن نام گرفت. رودن در اواخر عمر خود مجسمه‌­ها، نقاشی‌­ها و حقوق تولیدات مثل را به دولت وقت فرانسه اهدا کرد و سرانجام در زمستان سال 1917 دار فانی را وداع گفت و تنها دو سال بعد یعنی در سال 1919 هتل بایرون که محل کار همیشگی رودن بود به رسم یادبود و تقدیری به پاس زحمات رودن از طرف دولت به موزه رودن نام­گذاری شد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.