تابلوی شگفت انگیز “ستایش بره مقدس”

نقاشی ستایش بره مقدس

ابعاد این اثر هنری 134.3 × 237.5 سانتی‌متر است. این نقاشی تصویر گر مرکز محرابی است که بره خدا در یک علفزار سرسبز ایستاده است، در حالی که پیش زمینه یک چشمه را نشان می‌دهد. پنج گروه مجزا محراب و چشمه را احاطه کرده‌اند. در میانه زمین دو گروه دیگر از چهره‌ها در حال جمع شدن دیده می‌شوند. کبوتر روح القدس بالاست. چمنزارها را درختان و بوته‌ها فرا گرفته‌اند. گلدسته‌های اورشلیم در پس زمینه قابل مشاهده است. از شمایل چهره‌ها، به نظر می‌رسد به دنبال مراسم روز همه قدیسین هستند.

گروه‌های به تصویر کشیده شده در نقاشی از بالا و در جهت خلاف جهت عقربه‌های ساعت عبارتنداز: شهدای مرد، نویسندگان بت‌پرست، پیامبران یهودی، مقدسین مرد و شهدای زن.

بره بر روی یک محراب ایستاده است و توسط 14 فرشته در یک دایره احاطه شده است. برخی از آنها نمادهای مصائب عیسی را در اختیار دارند و بقیه مجمره. بره زخمی بر روی پستان خود دارد که از آن خون به یک گلدان طلایی می‌چکد، اما هیچ اثری از بیان درد از خود نشان نمی‌دهد. (اشاره به قربانی مسیح دارد). این بره چهره‌ای شبیه به انسان دارد که به نظر می‌رسد مستقیماً به بیرون از صفحه نگاه می‌کند، شبیه به موضوعات پرتره‌های تک سر Jan van Eyck. فرشتگان بال‌های چند رنگی دارند و ابزارهای مصائب عیسی را از جمله صلیب و تاج خارها در دست دارند. در قسمت بالای جلوی محراب کلماتی برگرفته از انجیل یوحنا نوشته شده است.

عبارت نوشته این است: ECCE AGNUS DEI QUI TOLLIT PECCATA MUNDI

(“اینک بره خدا که گناهان دنیا را می‌برد”).

این برگه‌ها شامل عبارات IHESUS VIA (“راه مسیح”) و VERITAS VITA (“حقیقت زندگی”) است.

یک کبوتر که نمایانگر روح القدس است در آسمان و درست در بالای بره معلق بوده و توسط نیم دایره‌های متحدالمرکز از رنگ‌های سفید و زرد با درخشندگی متفاوت احاطه شده است. دایره بیرونی مانند ابرهای نیمبوس ظاهر می‌شود. تیرهای نازک طلایی که از کبوتر منشعب می‌شوند، شبیه آنهایی هستند که سر بره را احاطه کرده‌اند. به نظر می‌رسد که این اشعه‌ها توسط ون ایک بر روی مناظر تمام شده رنگ آمیزی شده‌اند و برای روشنایی صحنه در یک نور آسمانی و ماورا طبیعی عمل می‌کنند. این امر به ویژه در مورد نوری که به مقدسین مستقر در مقابل محراب می‌افتد، صادق است. این نور بازتاب و سایه ندارد و به طور سنتی توسط مورخان هنر به عنوان نماینده اورشلیم جدید خوانده می‌شود.

نه نیازی به خورشید است و نه ماه، برای درخشش آن؛ زیرا جلال خدا آن را سبک کرد

روشنایی طبیعی و جهت‌دار چهار بال بالایی با بال‌های بیرونی در تضاد است. این امر به عنوان ابزاری برای تأکید بر وجود الهی و تأکید بر بهشت تعبیر شده است. کبوتر به عنوان روح القدس و بره به عنوان عیسی، در همان محور خدائیان پدر در صفحه واقع شده‌اند که اشاره به تثلیث مقدس دارد.

 چشمه زندگی

در پیش زمینه مرکزی، چشمه زندگی از یک جریان بزرگ آب تشکیل شده است که با یک تخت پر از جواهرات خاتمه می‌یابد. در فاصله دور، یک منظره شهری با جزئیات دقیق، اورشلیم جدید را به یاد می‌آورد. گونه‌های بی‌شماری از گیاهان قابل شناسایی هستند که با دقت بالایی از نظر گیاه شناسی به صورت جزئی نشان داده می‌شوند. چشم انداز دور حاوی نمایش کلیساهای واقعی است با این حال به عنوان سبک رئالیسم دسته بندی نمی‌شود.

روی کتیبه حاشیه چشمه نوشته شده است: “سیراب شده توسط خون بره”. از مرکز آن ستونی با فرشته‌ای بالاتر از اژدهایان برنزی برمی‌خیزد که از آن جوی‌های آب به حوضه چشمه می‌ریزد. یک محور عمودی بین چشمه، محراب و کبوتر شکل می‌گیرد که روح، آب و خون را نشان می‌دهد. همچنین بین محراب و حلقه فرشتگان و چشمه احاطه شده توسط مردم، شباهت وجود دارد.

پیامبران، رسولان، چهره‌های کلیسا

در سمت چپ چهره‌هایی از یهودیت و پیامبرانی قرار دارند که ظهور مسیح را پیشگویی کرده‌اند. چهره‌های سمت چپ چشمه شاهدان عهد عتیق را نشان می‌دهند. گروه بزرگی از فلاسفه و نویسندگان بت پرست در سمت راست ایستاده‌اند. در سمت راست، دوازده حواری از عهد جدید در برابر گروهی از مقدسین مرد زانو می‌زنند. آنها لباسهای قرمز نمادی از شهدا پوشیده‌اند.

گروه‌های میانه زمین، در سمت چپ و راست محراب، به عنوان شهیدان زن و مرد شناخته می‌شوند. آنها گویی از مسیری در شاخ و برگ‌ها به فضای تصویری وارد می‌شوند، مردان در سمت چپ و زنان در سمت راست ایستاده‌اند. شهدای زن، توسط چمنزارهای فراوان، نمادی از باروری جمع می‌شوند. زنان تاج‌های گلدار می‌پوشند. مردان سمت چپ شامل توبه کنندگان، پاپ‌ها، کاردینال‌ها و راهبان هستند که لباس‌های آبی به تن دارند.

 

این تنها بخشی از عظمت این اثر هنری شگفت انگیز است که در این مطلب به معرفی بخش کوچکی از آن پرداختیم.

 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.