ایستگاه راه آهنی که جزو 10 موزه‎‏ برتر جهان شد!‏

ایستگاه راه آهن و موزه

قبل اینکه سلام و حال احوال کنم ازتون می‌خوام دوباره موضوع امروزمون رو یه نگاهی بندازین، خودمم براتون میخونم ایستگاه راه آهنی که جزو 10 موزه برتر جهان شد! خیلی باید جالب باشه این از فرش به عرش رسیدن، با ما باشید تا در کنار هم لذت ببریم.

سلام عرض میکنم خدمت تمامی هم‌نوعان عزیزم، امیدوارم حالتون خوب باشه، موزه‌ای که (راستی الان باید موزه خطابش کنم یا ایستگاه راه آهن؟!) در تصویر مشاهده می‌کنین که ما فارسی زبونا میگیم موزه اورسی انگلیسیا به (mjuzeɪdɔrˈseɪ / MEWzaydorSAY) میشناسن، سکنه ایالات متحده با نامmjuˈzeɪ/mewZAY)) باهاش آشناییت دارن و خوده فرانسوی‌ها با نامmyze) dɔʁsɛ) خطابش میکنن، خواستم چهار جانبه اسمشو یاد بگیرین، آخه بس که خوبه!

اونجا که گفتم خوده فرانسوی‌ها، دلیل داشتم نمیدونم حالا شما دقت کردین یا نه ولی دلیلم این بود که این موزه چشم نواز در حاشیه رود سن و در محل سابق Gare d’Orsay که ایستگاه راه آهن Beaux-Arts در اونجا واقع شده بود، در بین سالهای 1898 تا 1900 ساخته شده که به طور کامل براتون خواهم گفت، از این موزه خیلی کلی خواسته باشم بگم هنرهای فرانسوی رو در بر می‌گیره که قدمت اونها از 1848 تا 1914 هست که این آثار ارزشمند شامل نقاشی، مجسمه، مبلمان و عکس می‌باشد. یکم حرفه‌ای‌تر بخوام بگم برای دوستانی که اهل مطالعه هستن این موزه بزرگترین مجموعه از شاهکارهای امپرسیونیست و پساامپرسیونیست در جهانه و جالبه که نقاشای بنامی مثل رنوار، مانه، مونه، دگا، سزان، سئورات، گوگن، سیسلی و ون گوگ در جهان آثار هنری‌شون در اینجا نگهداری میشه.

 


 

8 سال طول کشید تا تاییدیه گرفتن ایستگاه رو به موزه تبدیل کنن!

همونطور که گفتم ساختمون اورسی اول یک ایستگاه راه آهن بود که کلا برای”Chemin de Fer de Paris à Orléans” احداث شد و خیلی هم به موقع توسط سه معمار قهار به نمایشگاه جهانی 1900 رسید. آقایان لوسیان مگن، اصیل برنارد و ویکتور لالو سه معماری بودن که ازشون نام بردیم. در وهله‌ی اول طرح”Gare d’Orsay” بعنوان یک “اناکروسیم” در نظر گرفته شد ولی خب از اونجا که قطارها در اون زمان نوعی نوآوری مدرن برای معماران و طراحان بودن و از این بابت به خودشون می‌بالیدن، همگی به طور یکسان انتظار ساختمونی رو داشتند که به نوعی بیانگر این تغییر باشه و تونسته باشه صفات مدرن این شیوه حمل و نقل و در خودش جای داده باشه، از اونور داستان خودش در گذشته از مفهموم نما الهام گرفته تا جایی که تکنولوژی جدید رو (البته که جدید در زمان خودش) در خودش پوشونده بود. در اصل این ایستگاه پایانه راه آهن جنوبی فرانسه تا سال 1939 بود، تا اینکه بلاخره در سال 1970 اجازه تخریب ایستگاه قبلی داده شد ولی به شرطی که یک هتل جدید در اونجا ساخته بشه و این دستور کسی نبود جز وزیر وقت امور فرهنگی فرانسه، تا اینکه پس از 8 سال کش و قوس این ایستگاه در فهرست مکمل آثار تاریخی قرار گرفت و بلاخره پیشنهاد تبدیل ایستگاه به موزه از طرف اداره موزه فرانسه ارائه شد. (ما فکر می‌کردیم فقط کاغذ بازی تو کشور خودمون زمان بره نگو همه جا ابنجوریه!) خود این پیشنهاد هدفی به همراه داشت و اون این بود که این ایستگاه باید جوری تبدیل به موزه بشه که شکاف بین موزه لوور و موزه هنر مدرن رو در مرکز ژرژ پمپیدو برطرف کنه، این طرح توسط آقای ژرژ پذیرفته شد.

 


 

افتتاح موزه به دست رئیس جمهور در سال 1986

طبق تحقیقاتی که در سال 1974 انجام شده بود، در سال 1978 بلافاصله پس از گرفتن مجوز مسابقه‌ای برای طراحی موزه جدید برگزار شد، تیمی متشکل از سه معمار جوان و با انگیزه (Pierre Colboc ، Renaud Bardon و(Jean-Paul Philippon  مسابقه رو بردند، که طی قراردادی که امضا شد فضای جدیدی به وسعت 2000 متر مربع در چهار طبقه باید به بهره‌داری می‌رسید، که ساخت و ساز این فضا توسط سازنده مشهور، بوگیس انجام شد و در سال 1981 معمار ایتالیایی به نام Gae Aulenti

بعنوان طراح چیدمان داخلی و معمار داخلی شروع به کار کرد، پس از شروع همه جانبه و با تمام قوا در ژوئیه 1986 موزه آماده دریافت نمایشگاه‌هایی که قصد ورود به مکان تازه تاسیس رو داشتن، شد. نصب حدود 2000 نقاشی 600 مجسمه و سایر آثار چیزی حدود 6 ماه طول کشید و این موزه در دسامبر 1986 توسط رئیس جمهور وقت فرانسه، فرانسوا میتران افتتاح شد.

 


 

3 میلیون بازدید کننده و 20 میلیون یورو هدیه ناقابل!

این موزه از سال 2009 تا سال 2019 به طور میانگین حداقل سه میلیون بازدید کننده در سال داشته که خوده این رقم نشون از جذابیت موزه اورسی میده، تازگیا منتشر شده که از سال 2020 به بعد، موزه اورسی قراره طی چند دهه آینده دچار تحول بنیادی بشه که بخشی از اون توسط حامی ناشناس ایالات متحده تأمین می‌شه! که خیلی جالبه فقط 20میلیون یورو به موزه اورسی تا به الان ققط از طرف ایالات متحده کمک مالی شده!

امیدوارم لذت برده باشین، فعلا خدانگهدارتون

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.