اوفیزی، گنجینه‌ای در خاستگاه رنسانس

اوفیزی

موزه بزرگ اوفیزی یکی از برجسته‌ترین موزه‌های هنری است که در مرکز تاریخی شهر فلورانس ایتالیا واقع شده است. این موزه زیبا یکی از مهمترین و البته پربازدیدترین موزه‌های ایتالیا که در جهان نیز نام و آوازه بالایی دارد. این موزه مجموعه‌ای از آثار ارزشمند تاریخ جهان به ویژه از دوره رنسانس ایتالیا در خود جای داده است. در سال 2019 این موزه با ثبت 4،391،861 بازدیدکننده، به عنوان یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری فلورانس و یکی از پربازدیدترین موزه‌های هنری در جهان شناخته شد. به طوری که صف انتظار دریافت بلیط ورود به موزه در برخی زمان‌ها به بیش از ۵ ساعت می‌رسید!

نام این موزه در زبان ایتالیایی به معنای ادارات یا دفاتر می‌باشد که علت این نامگذاری استفاده اولیه از موزه بود. اوفیزی در سال 1560 به منظور قرار گرفتن دفاتر دادگستری‌های فلورانس ایجاد شد. با گذشت سال‌ها، بخش‌هایی از کاخ برای نمایش نقاشی و مجسمه‌هایی که توسط مالک این بنا جمع‌آوری یا سفارش داده شده بود، استفاده شدند.

تعمیر و بازسازی

به دلیل وجود مجموعه عظیمی از آثار هنری، برخی از آثار اوفیزی به موزه‌های دیگر فلورانس منتقل شده‌اند. پروژه بازسازی این موزه تاریخی Nuovi Uffizi (New Uffizi) در سال 1989 آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. این بازسازی به منظور مدرن کردن سالن‌ها آغاز شده تا فضای نمایش آثار بیش از دو برابر شود. همچنین، راه‌روی خروجی جدیدی تعبیه شده و سیستم‌های روشنایی، تهویه مطبوع و سیستم‌های امنیتی به روز شده‌اند.

مروری بر چند اثر مشهور موزه اوفیزی

‘تاجگذاری باکره’ توسط فر آنجلیکو

آثر Fra Angelico یکی از خیره‌کننده‌ترین آثار گالری بزرگ اوفیزی است، این اثر مجموعه کاملی از مقدسین را نشان می‌دهد که هر یک از آنها شخصیت و روح منحصر به فرد خود را دارند. این نقاشی به خودی خود خیره کننده است، اما وقتی بدانید این اثر شگفت‌انگیز با حکاکی طلا تزیین شده است، پی به عظمت این شاهکار می‌برید.

‘سر مسیح’ توسط استاد ناشناخته توسکان

این تصویر اولیه از سر مسیح، بینشی جذاب در مورد دوره فراموش شده در تاریخ هنر است. این نقاشی قبل از اینکه ناتورالیسم آرمانی به هنر تبدیل شود، طوری رنگ آمیزی شد که اجازه می‌دهد تصویر احساسات بر رئالیسم مقدم باشد. این نوع از هنر هوای اکسپرسیونیسم مهیجی به اثر می‌بخشد که تا قرن 20 کسی مانند آن را استفاده نکرد. دیدن این اثر به معنای دیدن این است که چگونه تاریخ هنر می‌تواند جهت گیری بسیار متفاوتی داشته باشد.

‘Announcing’ توسط لئوناردو داوینچی و آندره دل وروکیو

اوفیزی از معدود موزه‌هایی است که توانسته میزبان آثار هنرمند مشهور آن دوران یعنی داوینچی باشد. این اثر زیبا در واقع بینشی از کارهای اولیه داوینچی است که در کنار استاد خود وروکیو نقاشی کرده است.

‘Medusa’ ساخته کاراواجو

این اثر زیبای موزه اوفیزی، جزو آثاری است که بیشتر مردم با آن ارتباط برقرار می‌کنند. در این اثر که بوم تصویر سوار بر سپر جنگی شده است یکی از رادیکال‌های بزرگ آن زمان به شمار می‌رود. در این اثر تصویری شگرف از مدوسا منتشر شده است. مِدوسا در اساطیر یونانی، دختر فورسیس و ستو بود. او می‌توانست هر کس را که به چشمانش خیره می‌شد، تبدیل به سنگ کند. مدوسا توسط پرسئوس قهرمان اساطیری سر بریده شد. مدوسا دوشیزه‌ای بسیار زیبا با گیسوانی دلفریب بود که با بی‌احترامی به عبادتگاه آتنا مجازات شد و آتنا برای تنبیه وی، موهایش را تبدیل به مارهایی زشت و چندش‌آور کرد تا او به زشت‌ترین و منفورترین موجود، یعنی گورگون تبدیل کند.

دوک و دوشس اوربینو

پرتره دوتایی از دوک‌های اوربینو، که به آن دیپیچ فدریکو دا مونتفلترو و باتیستا اسفورزا نیز می‌گویند، دوقطبی روغنی روی چوب است. این اثر Piero della Francesca مربوط به حدود 1465 تا 1472 و در اتاق 8 گالری Uffizi قرار دارد. او نیمه سمت چپ نقاشی را به عنوان یادبود دوشس پس از مرگ وی ایجاد کرد. این یکی از مشهورترین آثار دوره رنسانس ایتالیاست.

در حراج بزرگ تهران در سال 1399، اثری از آیدین آغداشلو با قیمت عجیب ۱۲ میلیارد تومانی به فروش رسید که این اثر شباهت بسیار زیادی با اثر دوک و دوشس اوربینو داشت و جنجال‌های بسیار زیادی در مورد آیدین آغداشلو به وجود آورد به طوری که علاوه بر گمانه‌زنی‌های بسیاری در خصوص کپی بودن یا نبودن اثر، در خصوص رفتار وی با شاگردانش نیز صحبت‌های زیادی در رسانه‌ها مطرح شد.

 

برای موزه گردی آنلاین در اوفیزی می‌توانید از نقشه زیر استفاده کنید:

 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.