آموزش ساخت ۱۰ کاردستی از صنایع دستی آفریقایی برای کودکان

صنایع دستی

صنایع دستی آفریقایی، یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش میراث غنی و رنگارنگ قاره آفریقا به فرزندان‌مان است. کودکان شما حتما با کارتون‌ها و انیمیشن‌های جذاب مربوط به آفریقا آشنا هستند. شیرشاه و ماداگاسکار دو سری از انیمیشن‌های جذاب هستند که هر کودکی از دیدن آنها لذت می‌برد. مطمئنا کودک شما از دیدن کاردستی‌هایی که او را به یاد این انیمیشن‌های جذاب بیاندازد خوشحال خواهد شد. در ادامه ۱۰ کاردستی ساده که از صنایع دستی آفریقایی الهام گرفته شده است را برای شما معرفی می‌کنیم.

بگذارید فرزند شما با دنیای خیالی انیمیشن‌ها و فرهنگ‌های مختلف ارتباط برقرار کند.

۱- کروکوتاک

Krokotak یک خانه کوچک و زیباست که ساخت آن نیز بسیار آسان است! شما می‌توانید با ساختن چندین طرح از این خانه‌ها، یک روستای آفریقایی برای خودتان درست کنید! نحوه رنگ‌آمیزی این خانه‌ها کاملا آزاد است و بچه‌ها می‌توانند به هر طرحی که دوست دارند رنگ بزنند. نحوه ساخت این کاردستی هم بسیار ساده است. در واقع وجه تمایز این خانه با بقیه خانه‌ها فقط در رنگ آمیزی و سقف مقوایی آنهاست.


۲- ماسک آفریقایی

باورتان می‌شود این ماسک‌ها از رول‌های دستمال توالت ساخته شده‌اند؟ ماسک‌های آفریقایی ممکن است در بسیاری از مکان‌ها به عنوان عناصر دکور مورد استفاده قرار گیرند، اما در آفریقا از ماسک‌های خاص برای مناسبت‌ها و مناسک خاص استفاده می‌شود. برای ساخت این ماسک‌های زیبا کافیست رول یک دستمال توالت که تمام شده را از وسط علامت بزنید و همانطور که در تصویر مشخص است آن را از همان قسمت به صورت اوریب ببرید. سپس با رنگ قهوه‌ای و سفید، تصویر صورت را به هر شکلی که دوست داشته باشید می‌توانید طراحی کنید. البته برای بینی و لب‌ها می‌توانید از خمیر هم استفاده کنید.


۳- میبرا

Mbira یک ساز آفریقایی است که در آن با استفاده از انگشت شست روی نوارهای فلزی موسیقی اجرا می‌شود. اگر قصد ساختن این ابزار موسیقی را دارید می‌توانید از طریق این لینک نحوه ساخت آن را آموزش ببینید.


۴- جمبه

Djembe به معنای “جمع شدن در صلح” است و این طبل‌ها معمولاً برای آرامش و خوشبختی در بین مردم استفاده می‌شود. این طبل یک وسیله سنتی غرب آفریقا است که شکل آن شبیه جام می‌باشد. برای ساخت این طبل به لیوان‌های یک بار مصرف و همچنین لیوان بستنی یا ماست یک نفره نیاز دارید. برای درپوش آن هم می‌توانید از بادکنک استفاده کنید. ضمنا از رنگ‌آمیزی آنها غافل نشوید.


۵- ماسک زیبای آفریقایی

در ادامه یکی دیگر از صنایع دستی آفریقا را معرفی می‌کنیم. این ماسک آفریقایی از بقیه طرح‌های معرفی شده بیشتر به اندازه واقعی نزدیک است. ماسک‌های آفریقایی به طور کلی بسیار بزرگ هستند. با استفاده از مقواهای رنگی و قهوه‌ای یک ماسک زیبا ایجاد کنید و از آن لذت ببرید. فراموش نکنید که این ماسک‌ها باید بزرگ طراحی شوند پس حداقل به یک مقوای ۶۰ سانتی متری برای صورت این ماسک‌ها نیاز دارید.


۶- گردنبند

گردنبندها قسمت مهمی از فرهنگ آفریقا هستند و هر قبیله نسخه متفاوتی دارد. در بعضی از مکان‌ها، مدل و طول گردنبند نشان دهنده متاهل یا مجرد بودن زنان است. این گردنبندها واقعاً یک اثر هنری هستند و شما می توانید با این کاردستی یک اثر اصیل آفریقایی داشته باشید.

برای ساخت این گردنبند تنها چیزی که نیاز دارید، درب پلاستیکی سطل رنگ یا هر ظرف دیگری به همراه نی‌های رنگی و ماکارونی‌های لوله‌ای است. با کمی خلاقیت می‌توانید یک گردنبند زیبای آفریقایی داشته باشید.


۷- کنته

کنته نوعی لباس است که با نوارهای پارچه‌ای مانند ساخته می‌شود. Kente در کشور غنا محبوب بوده و دارای طرح‌های رنگارنگی است. نکته جالب در خصوص این پارچه اینجاست که در آن ترکیب رنگ‌ها تصادفی نیست. هر رنگ معنای خاصی دارد و این لباس را واقعا خاص می‌کند. در جدول زیر معنای هر رنگ را در آن فرهنگ مشاهده می‌کنید:

رنگ معنا
قرمز احترام و فوت یکی از نزدیکان
بنفش زنانگی و شفابخشی
سبز رشد و گیاه
زرد صداقت، وفاداری و ثروت
سیاه بلوغ و قدرت
آبی آرامش
سفید خلوص و شفابخشی

۸- عروسک آفریقایی

مگه میشه از این عروسک زیبای آفریقایی صرف نظر کرد؟ مواد مورد نیاز برای ساخت این عروسک فقط کمی پارچه و توپ پینگ پنگ است. البته نحوه دوختن پارچه لباس این عروسک کمی نیاز به تخصص دارد. تنها نکته‌ای که باید برای این عروسک رعایت کنید استفاده از رنگ‌های شاد و همچنین رنگ‌آمیزی توپی است که به عنوان صورت عروسک مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای گردنبند این عروسک هم می‌توان از دانه‌های شیشه‌ای کوچک یا تسبیح استفاده کنید.


۹- بازی محلی آچی

کودکان در سراسر جهان بازی‌های تخته‌ای خاص خود را دارند ولی Tic Tac Toe یا همان بازی محلی سبزه قطار در همه جا محبوب است . نام این بازی در غنا Achi است. می‌توانید با طراحی یک صفحه بازی خوش رنگ و جذاب، بازی سبزه قطار را این بار با روش آفریقایی تجربه کنید. استفاده از سنگ‌های کوچک و دایره‌ای شکل به عنوان مهره‌های بازی بیشتر رایج است.


۱۰- مانکالا

Mancala نام آفریقایی یک بازی با مهره‌ها و سوراخ‌های کوچک است. مانکالا یک بازی قدیمی است که از قرن 7 وجود دارد. ما در این مطلب فقط نحوه ساخت آن را آموزش می‌دهیم و در پست‌های بعدی نحوه بازی کردن آن را نیز آموزش خواهیم داد. برای ساخت این بازی فقط به یک شونه خالی تخم مرغ و چند مهره نیاز دارید. برای مهره‌ها می‌توان از دانه‌های تسبیح یا هر توپ رنگی دیگری استفاده کرد. فقط دقت کنید که رنگ‌ها به صورت مجزا باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.